همشهری آنلاین: عملکرد مغزی با فعالیت‌های روزمره و همینطور عادات مختلف افراد می‌تواند افزایش یا کاهش پیدا کند. اما محققان در جدیدترین تحقیقات خود لیستی از اعمالی که کاهش عملکرد مغز را به دنبال دارند، معرفی کرده‌اند.

با فعالیت‌های مناسب به جنگ زوال عقل بروید

به گزارش مهر، محققان معتقدند برای افزایش و همینطور بهبود عملکرد مغزی یا به بیان دیگر افزایش هوش و استعداد باید به عواملی که در جهت عکس یعنی کاهش عملکرد مغزی عمل می‌کنند، پی برد. دکتر پیر ماری لیدو، مدیر بخش علوم اعصاب انستیتو پاستور فرانسه مواردی که باعث کاهش عملکرد ذهنی می‌شوند را در مطلب زیر آورده است:

جستجو و فعالیت دائمی مغز

ذهنی دچار زوال عقل می‌شود که فعالیتی نداشته باشد اما ذهن‌هایی که انعطاف پذیر هستند، می‌توانند سلامت خود را افزایش دهند. جلوگیری از زوال عقل می‌تواند با راه حل‌هایی مانند حل جدول، مطالعه کتاب و ... رخ دهد.

ممانعت از دریافت حجم عظیمی از اطلاعات

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که اطلاعات زیادی را به صورت یکجا دریافت می‌کنند، ذهن شما در خطر است زیرا دریافت همیشگی حجم عظیمی از اطلاعات باعث افزایش استرس مغز در دریافت یا به خاطر سپردن آنها می‌شود که می‌تواند اثر سوء داشته باشد.

استفاده نکردن از قرص‌های خواب آور و آرام بخش

استفاده مداوم از قرص‌های خواب آور و آرام بخش شاید در درمان بسیاری از دردها و رنج‌ها موثر باشد اما با کاهش عملکرد ذهنی روبرو خواهید شد زیرا این داروها به مرور زمان سیستم‌های مغزی و همینطور عملکرد آنها را تغییر می‌دهند.

ورزش

ورزش می‌تواند سهم به سزایی در سلامت روانی داشته باشد. ورزش، یکی از فاکتورهای اصلی حفظ و افزایش عملکرد مغزی است.

ارتباطات اجتماعی و شرکت در گروه‌های دوستانه

صبحت، ارتباط با دیگران، فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در سلامت ذهن و همینطور فعالیت‌های مغزی داشته باشد تا عملکرد ذهنی افزایش پیدا کند.

کد خبر 269005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار