همشهری آنلاین: معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام آخرین وضعیت بازار مسکن، از کاهش قیمت مسکن در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبرو شود اما معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالیانه نخواهد بود.

به گزارش مهر، حامد مظاهریان در خصوص وضعیت کنونی بازار مسکن، اظهار داشت: تعداد مبایعه نامه‌ها در ماه جاری نسبت به ماه قبل حدود 25 درصد کاهش یافته که نشان‌دهنده تاثیر ماه رمضان بر معاملات بازار مسکن است.

وی با بیان اینکه مردم جابجایی‌ها را به ماه‌های بعد موکول کرده‌اند، گفت: پیش‌بینی می‌شود که در مرداد و شهریور با افزایش مراجعه متقاضیان برای خرید مسکن، کاهش تعداد مبایعه نامه‌ها جبران شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه قیمت مسکن هم در یک ماه اخیر با کاهش 1.3 درصدی روبرو بوده است، افزود: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبرو شود اما باز هم معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالیانه نخواهد بود.

مظاهریان با اشاره به کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در سه ماهه ابتدای سال 93، گفت: در سه ماهه ابتدای سال 93 صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر تهران با 53 درصد کاهش روبرو بوده است، ضمن آنکه این رقم در کل کشور 25.8 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: این ارقام نشان‌دهنده این است که سرمایه‌‎گذاری کمتری در بخش مسکن صورت می‌گیرد که این موضوع هم ناشی از تعداد کم خریداران در این بازار و کاهش قدرت خرید مردم است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری کمتر، یک عامل منفی در بازار مسکن به شمار می‌رود، اظهار داشت: اما جنبه مثبت این موضوع این است که فقط خریداران واقعی در بازار مسکن حضور دارند و دلالان و سفته‌بازان از بازار حذف شده‌اند.

مظاهریان با اشاره به اینکه بازار اجاره بها هم در این مدت آرام بوده است، بیان کرد: پیش‌بینی بازار مسکن برای سال آینده زود است؛ به دلیل اینکه شاخص‌های زیادی بر قیمت نهایی مسکن تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: وضعیت اقتصاد کلان مانند تورم، بازار ارز و اتفاقاتی که در بازارهای موازی مانند بورس می‌افتد و حتی سیاست‌گذاری بانک مرکزی می‌تواند نقش موثری را در آینده بازار مسکن ایفا کند.

کد خبر 266661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار