همشهری آنلاین: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و معاونانش پس از ۱۸ روز مذاکره با کشورهای ۱+۵ و دستیابی به یک توافق برای تمدید گام نخست توافق ژنو تا چهار ماه دیگر، پیش از ظهر شنبه ۲۸ تیر ماه وین را به مقصد تهران ترک کردند.

zarif

به گزارش ايرنا، محمدجواد ظریف به همراه مجید تخت روانچی و عباس عراقچی جلساتی فشرده با نمایندگان کشورهای 1+5 داشتند و در هفته دوم، این مذاکرات به صورت دو جانبه و سه جانبه میان ایران و آمریکا و یا ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار شد.

در روزهای پایانی مذاکرات جان کری وزیر خارجه آمریکا، ویلیام برنز معاون ارشد كري، وندی شرمن عضو تیم مذاکره‌کننده و نیز برخی از مقامات آمریکایی حضور داشتند.

حاصل این جلسات فشرده که تصمیم به ادامه اجرای تدابیر برنامه اقدام مشترک تا 24 نوامبر و اجرای تمامی تعهدات طرفین، برگزاری جلسات در اشکال مختلف طی هفته‌های آینده بود.

تمدید گام اول توافق ژنو به مدت 4 ماه تا 24 نوامبر (2014) به مفهوم آن است که همه تعهدات طرفین در توافق ژنو به مدت 4 ماه دیگر ادامه پیدا خواهد کرد و همه تحریم‌هایی که بر اثر توافق ژنو تعلیق شده بود، طی 4 ماه آینده همچنان معلق خواهد.

از جمله توافق‌هایی که در نتیجه مذاکرات وین 6 حاصل شد، پرداخت چهار قسط هر کدام به مبلغ 500 میلیون دلار و دو قسط هر یک به مبلغ 400 میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران است که از اول ماه آگوست - دهم مرداد - به فاصله هر سه هفته، به ایران پرداخت خواهد شد.

علاوه بر این مقرر شد ایران اورانیوم غنی شده 20 درصد خود را که قبلا در 6 ماه اول توافق ژنو به اکسید تبدیل کرده بود، به سوخت راکتور تهران تبدیل کند. در مدت چهار ماه فقط 25 کیلو تبدیل به سوخت می‌شود ولی مازاد آن طبق برنامه ایران در ماه‌های بعد تبدیل به سوخت خواهد شد. همچنین پسماند مواد غنی شده ایران به منظور غنی‌سازی مجدد به اورانیوم طبیعی تبدیل خواهد شد.

با این حال در بیانیه مشترک ظریف و اشتون آمده که به رغم پیشرفت‌های ملموس در برخی از موضوعات، هنوز فاصله قابل توجهی درباره برخی موضوعات اساسی باقی مانده که نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارد.

حدود 60 تا 65 درصد متن پیش‌نویس توافق نوشته شده است اما 35 درصد باقیمانده شامل مسایل کلیدی می‌شود که از نظر محتوایی بیش از 80 درصد متن را تشکیل می‌دهد.

مذاکرات وین 6 پس از 18 روز در 30 دقیقه بامداد شنبه پایان یافت. تاریخ مذاکرات آینده در گفت‌وگوهای عباس عراقچی و هلگا اشمید تعیین و تنظیم خواهد شد.

کد خبر 266251

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha