همشهری آنلاین: عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: گرایش قالب در این است اگر در تاریخ ۲۹تیر ماه به نتیجه نرسیم ، خیلی تمایلی به تمدید شش ماهه دوم نیست، خود ما هم تمایل چندانی نداریم مگر اینکه تا ۲۹تیر به این نتیجه برسیم که مذاکرات صرفا چند روز تمدید نیاز دارد .

سید عباس عراقچی با تشریح مذاکرات یازده روزه فشرده میان ایران و 1+5 گفت:هر مذاکره ای در سطوح کارشناسی ،مدیران ، معاونان و در بخش های فنی و حقوقی صورت می گیرد برای اینکه بحث ها برای تصمیم گیری های سیاسی در سطح بالاتر آماده شود.

وی با بیان اینکه پس از گذشت شش ماه از مذاکرات میان دو طرف بویژه این یازده روز ، فکر می کنیم که بحث ها پخته تر و آماده تر شده است، گفت:بحث ها جمع بندی و اختلافات میان دوطرف کاملا مشخص شده است و حتی با دقت کامل،حد و مرزهای ان هم مشخص شده است.

 عراقچی  گفت: گزینه هایی که در باره اختلافات وجود دارد ارائه شده و در حقیقت جلسات فشرده ای که میان ایران و 5+1برگزار شده می توان گفت که همه بحث ها برای تصمیم گیران سیاسی آماده شده است.

وی افزود:حضور وزرای خارجه 5+1در مذاکرات بطور دقیق در همین راستا است ،بهمین دلیل روز یکشنبه وزرای خارجه به وین می آیند .

عراقچی با بیان اینکه مذاکره شش جانبه و یا رسمی در وین با حضور وزرای خارجه انجام نخواهد شد ,گفت: با حضور آنان دیدار ها و مذاکرات دوجانبه برگزار خواهد شد و تصور ما این است که این دیدارها در سطح وزرای خارجه بتواند راهگشای مشکلات موجود باشد و امیدواریم که در هرکدام از موضوعات راهی را برای رسیدن به توافق باز کند.

وی گفت: اگر با حضور وزرا این اتفاق بیفتد ، دوباره از روز دوشنبه دو طرف به جلسات فشرده خود در سطح سیاسی باز خواهند گشت تا این توافقات در سطح بالا در قالب متن توافق نگارش شود .

عراقچی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: روی متن توافق تاکنون کارهای بسیاری شده است ،کار بسیار سخت و پیچیده ای بود ، تا جایی که حساب ساعت های آن از دست دو طرف خارج شده است.

وی با تاکید براینکه تا به امروز پیشرفت دو طرف در بحث نگارش متن خوب بوده است ،گفت:می توان گفت که الان متنی در مقابل ما است که تقربیا 60تا 70درصد آن توافق شده است.

او با اشاره به اینکه 30 تا 40درصد باقیمانده مسائل کلیدی است گفت :این اختلافات به تصمیم گیری های اساسی نیاز دارد می توان گفت از تعداد پرانتز ها در متن خیلی کاسته شده و خیلی کمتر شده ،تاجایی که متون مورد توافق افزایش یافته است. یعنی اینکه اگر در متن پیشرفت کرده ایم اما در محتوا پیشرفت قابل توجه نداشتیم.

وی افزود: با شرایطی که پیش بینی می شود احتمال دارد مذاکرات چند روز و یا چند هفته ای تمدید شود به دلیل انکه مذاکرات به سرانجام برسد، ولی الان در این باره نمی توان تصمیم گرفت.

عراقچی افزود: دو و سه روز آینده می توان با قاطعیت گفت که مذاکرات سر شش ماهه تعیین شده پایان می یابد و یا اینکه نیاز به تمدید چند روزه و یا چند هفته ای است.

وی افزود: نکته مثبتی که وجود دارد این است که هر دو طرف جدی هستند برای اینکه به توافق برسند و هر دو طرف در این مسیر تلاش های خود را انجام بدهند و یکی از مثبت بودن فضا این است که هر دوطرف سعی می کنند برای موارد اختلافی گزینه و راه حل ارائه کنند.

عراقچی افزود: این جایگزین ها به اندازه ای متنوع است، تا بتواند دوطرف را در خواسته های خود راضی کند، در مذاکرات تاکنون این اتفاق نیافتاده بود و ما هنوز در حال رایزنی در این باره هستیم، بعضی از موضوعات احتمالا شانس رسیدن به توافق بیشتر است و برخی دیگر کمتر است ,ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

عراقچی با تاکید براینکه گزینه ای می تواند مورد توافق باشد که خواسته های دوطرف را تامین کند، گفت:سختی کار در همین مرحله است که ما به چه گزینه ای برسیم که جمهوری اسلامی ایران مطمئن شود که به حقوقش احترام گذاشته شده و خواسته هایش براورده شده است.

وی افزود: طرف مقابل هم به اعتماد و اطمینان نیاز دارد و بنابراین تحقق آن فرمول های سختی می خواهد، باید بهرحال روی راه حل های مختلف بقدری متمرکز شد تا هر دوطرف را راضی کند.

عراقچی با تاکید براینکه مذاکرات به مرحله ای رسیده است که به حضور وزرای خارجه نیاز است، گفت: بیش از این دیگر نمی توان کار را در سطح معاونان، مدیران و کارشناسان شش کشور در مذاکرات پیش برد و باید تصمیماتی در سطح بالاتری اتخاذ می شد,بنابراین امید ما این است که حضور وزیران مشکل گشایی شود و ما بتوانیم بعداز بازگشت وزرا مذاکرات را دوباره در مسیر بهتر ادامه دهیم تا به سرانجام برسد.

وی افزود:اگر این اتفاق با حضور وزرا نیافتد مفهوم ان این نیست که مذاکرات شکست خورده است، بلکه ما باید در سطح خودمان بیشتر کار کنیم و باز هم بر روی راه حل های دیگر متمرکز شویم تا شاید به سرانجام برسد.

عراقچی با تاکید براینکه روزهای پیش روی ما بسیار کلیدی و تعیین کننده است، گفت :قرار براین است که آقای ظریف فردا دیدارهای دوجانبه با وزرای خارجه 5+1داشته باشد .

وی همچنین با جان کری وزیرخارجه امریکا دیدار دوجانبه خواهد داشت، زیرا جان کری بهمین خاطر عازم وین شده است.

او افزود: هم وزیر خارجه امریکا و هم وزرای خارجه سه کشور اروپایی ابراز تمایل کردند برای دیدار دوجانبه با وزیرخارجه کشورمان و چین هم در سطح معاون وزیر شرکت خواهد کرد.

عراقچی گفت :انطور که شنیدیم شانس حضور اقای لاوروف وزیر خارجه روسیه هم هست، ممکن است لاوروف برنامه خود را به گونه ای تنظیم کند تا بتواند به ما در وین بپیوندد و یا اینکه ممکن است نتواند حاضر شود و روسیه هم در سطح معاون وزیر در مذاکرات فردا حضور یابد.

وی افزود: فردا ( امروز يكشنبه ) روزپرتحرکی در ملاقات های دوجانبه است و باید دید که آیا می توان درقالب این ملاقات های دوجانبه کار را پیش برد.

عراقچی در باره زمان برگزاری دیدارهای دوجانبه هم گفت: این دیدارها بستگی به ورود وزرای خارجه به وین دارد، هر زمان که انان وارد وین شوند ما آماده مذاکره هستیم.

وی درباره تمدید شش ماهه دوم مذاکرات هم گفت:ما هنوز در موقعیتی نیستیم که در این باره تصمیم بگیریم,اما گرایش قالب در این است اگر در تاریخ 29تیر ماه به نتیجه نرسیم، خیلی تمایلی به تمدید شش ماهه دوم نیست. خود ما هم تمایل چندانی نداریم مگر اینکه تا 29تیر به این نتیجه برسیم که مذاکرات تا چند روز تمدید نیاز دارد، تا ان موقع تصمیم گیری خواهد شد.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا هنوز در باره نتیجه قضاوت زود است، گفت: البته زود است ,اما ما بعنوان یک دیپلمات امیدوار هستیم، تلاش های خود را انجام می دهیم و اگر بخواهم صادقانه قضاوت کنم اینکه می توان به نتیجه رسید یا نه باید بگویم که واقعا 50, 50است.

 

کد خبر 265733

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha