سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ ادامه دارد اما هنوز تصمیمی در مورد سفر جان کری به وین گرفته نشده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا گزارش داد: جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اظهارات اخیر لوران فابیوس که گفته بود میان موضع روسیه و دیگر اعضای 1+5 بر سر برنامه هسته‌ای ایران اختلاف نظر وجود دارد، اظهار کرد: همان طور که می‌دانید این یک پروسه طولانی است که از شش ماه قبل تاکنون ادامه دارد. پیش از این ابراز نگرانی‌هایی شده بود. در واقع در آخرین دور مذاکراتی که برگزار شد گروه 1+5 در این پروسه اتحاد داشتند.

وی ادامه داد: این مسأله این حقیقت را که اختلافات با ایرانی‌ها هنوز به قوت خود باقی است تغییر نمی‌دهد. همه به سختی تلاش می‌کنند تا به یک توافق برسند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: ما یک پیشنهاد منطقی، قابل راستی‌آزمایی و دست یافتنی را روی میز گذاشته‌ایم که به جهانیان نشان می‌دهد ایران مصمم به آن چیزی است که می‌گوید. این به معنی یک برنامه صلح‌آمیز است و مانع از دستیابی آنها به سلاح هسته‌ای می‌شود. بنابراین ما هم‌اکنون در میانه این راه قرار داریم و من بیش از این نمی‌توانم چیز دیگری بگویم.

جن ساکی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا، اروپا و روسیه هم‌اکنون در یک موضع قرار دارند، بیان کرد: بله. به‌علاوه کشور چین در یک موضع قرار داریم.

وی تأکید کرد: مذاکرات ادامه دارد. مسلما ما هیچ‌گاه نگفته‌ایم که این مذاکرات آسان است و اختلافات نیز هنوز وجود دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا علاوه بر این در خصوص احتمال سفر جان کری وزیر امور خارجه به وین به منظور شرکت در دور ششم مذاکرات ایران و 1+5 گفت: همان‌طور که همه ما می‌دانیم وزیر همیشه آماده است تا سوار هواپیما شود و سفر کند اما هنوز تصمیمی برای سفر وی به وین گرفته نشده است.

وی یادآور شد: همیشه شایعاتی در مورد این مذاکرات وجود دارد اما من در حال حاضر اطلاعات بیشتری برای ارایه دادن ندارم چون هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

 

کد خبر 265368

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha