همشهری آنلاین: محققان آمریکایی کرمی کشف کردند که می‌تواند خود را در وضعیتی نگاه دارد که پیر نشود.

کرمی که پیر نمی‌شود!

به گزارش ایرنا، این کشف بارقه امیدی است برای ابداع دارویی که خاصیت ضد پیری برای انسان‌ها داشته باشد.

قرن‌ها مطالعه دانشمندان برای کشف منبع جوانی آنها را به کشف این کرم گرد کوچک سوق داد.

محققان دانشگاه دوک در آمریکا در مطالعه بر روی کرم سی.الگانس متوجه شدند که این کرم می‌تواند خود را در وضعیت گرسنگی قرار دهد و در این وضعیت از لحاظ سنی تغییری نکند.

به گفته محققان، این کشف می‌تواند آنها را به ابداع داروهای جوانی برای انسان‌ها سوق دهد.

دیوید شروود استادیار زیست شناسی در دانشگاه دوک که ریاست این تحقیق را بر عهده دارد، می‌گوید: استفاده از رژیم‌های غذایی که مواد غذایی کمی دارند مسیر مشابهی را در انسان‌ها ایجاد می‌کند و سلول‌های ما در یک وضعیت خفته نگاه می‌دارند.

محققان می‌خواهند از ویژگی‌های این کرم دارویی بسازند تا انسان‌ها بتوانند بدون درد و محدودیت‌های رژیم غذایی از فواید ضد پیری آن بهره ببرند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که دور کردن غذا از کرم سی. الگانس رشد و تکامل سلول‌های این کرم را متوقف می‌کند به طوری که در حالی که این اورگانیسم همچنان به لولیدن و جستجوی غذا ادامه می‌دهد اما سلول‌ها و ارگان‌های آن در یک وضعیت خفته قرار می‌گیرند.

اما زمانی که این کرم در معرض مواد غذایی قرار می‌گیرد دوباره سلول‌های آن طبق برنامه رشد می‌کنند.

محققان متوجه شدند که این وضعیت باعث می‌شود که این کرم دو برابر حد عادی عمر کند.

این مطالعه نشان می‌دهد که کرم‌های سی. الگانس می‌توانند دست کم دو هفته غذا نخورند و زمانی که غذا خوردن را از سر می‌گیرند دوباره به طور عادی رشد کنند.

این محقق گفت: مطالعه آنها دارای مفاهیمی برای پیری و سرطان است.

یکی از بزرگ‌ترین اسرار در مورد سرطان کشف چگونگی گسترش اولیه سلول‌های سرطانی و خفته ماندن آنها برای چند سال قبل از بروز علائم آن است.

محققان حدس می‌زنند که روش موجود در این کرم‌ها که این سلول‌ها را خفته نگاه می‌دارند و دوباره آنها را فعال می‌کنند همان مسیری است که در گسترش سلول‌های سرطانی در انسان‌ها صورت می‌گیرد.

کد خبر 263223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار