جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۰
۰ نفر

رئیس‌جمهور گفت: امسال سال رونق اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است و باید تلاش کنیم در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری روی پای خود بایستیم و کشور را از واردات محصولات خارجی بی‌نیاز کنیم.

تولید هورمون

به گزارش مهر، حسن روحانی که در مراسم راه‌اندازی خط تولید ماده اولیه و محصول نهایی هورمون رشد انسان در شرکت داروپخش تهران سخن می‌گفت، افزود: خوشحالم به ملت ایران اعلام کنم که جوانان و دانشمندان ایرانی قدم‌های شایسته‌ای در زمینه فناوری‌های نوین برداشته‌اند تا کشور ما را در زمینه دارو خودکفا کنند.

رئیس‌جمهور افزود: کشور در زمینه داروی هورمون رشد کاملا متکی به خارج بود اما حرکت بسیار خوبی در زمینه بایوتکنولوژی از سوی طراحان و مهندسان و متخصصان داخلی انجام شد تا کشور در این زمینه بی‌نیاز از خارج شود. رئیس شورای‌عالی سلامت با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی باید روی پای خود بایستیم و تولیدات‌مان را به خارج از کشور صادر کنیم، گفت: با تولید شمار زیادی از داروهایی که پیش از این از خارج وارد می‌شد واردات آنها از اسفندماه متوقف شد و تلاش می‌کنیم با تولید سایر محصولات مورد نیاز در زمینه پزشکی و دارویی علاوه بر صرفه جویی ارزی به استقلال کامل برسیم.

رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از همه محققانی که در زمینه شرکت‌های دانش بنیان کار می‌کنند، گفت: ملت ایران در زمینه‌های مختلف علمی و دستیابی به فناوری‌های نوین، مسیر خود را به سمت کمال ادامه خواهد داد. روحانی گفت: ساخت تمام وسایل خط تولید داروی هورمون رشد و نیز آزمایشگاه مختص به این محصول در داخل کشور موضوعی قابل توجه است که حتی کشورهای صنعتی که ما از محصولات آنها استفاده می‌کردیم نسبت به استاندارد بودن این دستگاه‌ها اذعان دارند.

رئیس‌جمهور علاوه بر افتتاح بخش تولید داروی هورمون رشد انسان که برای نخستین بار در ایران انجام شده است از خط تولید داروهای استریل کارخانجات دارو‌پخش بازدید کرد.در جریان این بازدید همچنین از طرف سازمان تأمین اجتماعی دفترچه و سوابق بیمه‌ای حسن روحانی تقدیم وی شد. با راه‌اندازی خط تولید هورمون رشد با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد ریالی و ۵۰۰ هزار دلاری، در این عرصه سالانه مبلغ ۸۰ میلیارد تومان که پیش از این بابت واردات هورمون رشد هزینه می‌شد صرفه جویی شد.

تولید هورمون رشد تا‌کنون فقط در انحصار ۴ کشور آمریکا، دانمارک، کره‌جنوبی و انگلیس بود. سازمان تأمین اجتماعی به‌منظور ارتقای رضایتمندی بیمه‌شدگان از طریق توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات اقدام به ارائه خدمات بیمه‌ای به بیمه‌شدگان کرده است. ایران در سال‌های اخیر در زمینه فناوری‌های پزشکی، تولید دانش پزشکی و فعالیت‌های دانشگاهی درخشش چشمگیری در سطح منطقه و جهان داشته است.

کد خبر 260984
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز