همشهری آنلاین: کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرد: ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی در صدر فهرست های پیروز در انتخابات مجلس عراق قرار دارد.

ائتلاف دولت قانون در صدر جدول

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه العالم؛ نتایج بیش از 300 صندوق اخذ رأی در عراق به علت مشخص شدن وقوع تقلب باطل اعلام شد. اعضای کمیسیون انتخابات عراق روز دوشنبه در کنفرانسی خبری برای اعلام نتایج نهائی شمارش آراء انتخابات مجلس این کشور اعلام کردند عده ای سعی داشتند در انتخابات تقلب کنند که شناسائی شدند و با باطل شدن نتایج بیش از 300 صندوق و مجرم شناخته شدن بیش از یک هزار تن از کارکنان و معرفی آنها به دستگاه قضائی، این افراد در دستیابی به اهدافشان ناکام گذاشته شدند.

کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرد بیش از 60 هزار صندوق رأی در این کشور کار أخذ آراء را با حضور بیش از 350 هزار پرسنل انجام دادند و این تعداد کارکنان افزون بر کارکنان بخش ثبت نام از نامزدها و کارکنان کمیسیون انتخابات هستند.

شبکه تلویزیونی المیادین هم گزارش داد ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی در انتخابات پارلمانی در هفت استان بغداد، بصره، میسان، بابل ، ذی قار ، واسط و نجف پیروز شد و بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.

پیروزی ائتلاف مالکی

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نیز به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی گزارش داد:کمیسیون عالی انتخابات عراق با انتشار نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق اعلام کرد که ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری مالکی، فراکسیون مواطن (شهروند) به رهبری عمار حکیم و فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر به ترتیب بیشترین کرسی‌های پارلمان را از آن خود کرده‌اند.

این گزارش افزوده است :پس از تاخیر نسبتا طولانی بالاخره کمیسیون عالی انتخابات عراق ظهر روز دوشنبه نتایج رسمی انتخابات پارلمانی را اعلام کرد که بر این اساس ائتلاف نوری مالکی، نخست وزیر عراق با به دست آوردن بیشترین آرا، بیشترین کرسی پارلمان را نصیب خود کرد.

بر اساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات عراق، ائتلاف دولت قانون به رهبری مالکی در استان بغداد با کسب یک میلیون و 74 هزار رای، 32 کرسی پارلمان را از آن خود کرد و پس از آن ائتلاف الوطنیه با 10 کرسی، فراکسیون الاحرار وابسته به مقتدی صدر با 6 کرسی، ائتلاف مواطن وابسته به عمار حکیم با 4 کرسی در رده‌های بعدی قرار گرفتند. ائتلاف متحدون به رهبری اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق نیز 4 کرسی استان بغداد را بدست آورده است.

در استان الانبار که خواستگاه اصلی مخالفان دولت مالکی محسوب می‌شود، ائتلاف متحدون به رهبری اسامه النجیفی با کسب 4 کرسی پیروز انتخابات در این استان شد.

ائتلاف دولت قانون مالکی در استان‌های میسان با 4 کرسی، بصره با 12 کرسی، واسط با 6 کرسی، بابل با 7 کرسی و ذی‌قار با 8 کرسی پیشتاز رقابت‌های انتخاباتی شد.

در دو استان مذهبی کربلا و نجف نیز دولت قانون به ترتیب با 7 و 6 کرسی پیروز شد و بعد از آن فراکسیون الاحرار وابسته به مقتدی صدر قرار گرفت.

در استان‌های شمالی عراق نیز که اکثریت ساکنان آن را کرد‌ها تشکیل می‌دهند، احزاب کرد بیشترین کرسی‌ها را نصیب خود کردند؛ به این ترتیب که در استان کرکوک، ائتلاف ملی کردستان با 6 کرسی، در سلیمانیه حزب تغییر(گوران ) با 7 کرسی و در استان‌های اربیل و دهوک نیز حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی به ترتیب با 7 و 8 کرسی و پیشتاز رقابت‌ها شدند.

در استان‌های القادسیه و المثنی نیز دولت قانون به ترتیب با 5 و 4 کرسی، در استان دیالی فهرست دیالی هویتنا با 5 کرسی و در استان نینوا فهرست متحدون با 12 بیشترین آرا را به دست آوردند.

گرچه نوری مالکی و ائتلاف تحت رهبری وی توانسته بیشترین کرسی‌های پارلمان را در بین دیگر نهادهای سیاسی عراق به خود اختصاص دهد، اما این بدان معنا نیست که وی می‌تواند دولت آتی عراق را تشکیل دهد و برای رسیدن به حد نصاب لازم باید با دست کم با یک یا چند تشکل سیاسی دیگر در پارلمان عراق، ائتلاف کند.

این درحالی است که دیگر تشکل‌های سیاسی عراق به ویژه گروه‌های نزدیک به ایاد علاوی، کردها و جریان صدر که اصلی‌ترین رقبای مالکی محسوب می‌شوند از هم‌اکنون مذاکراتی را برای تشکیل یک ائتلاف گسترده و به دست آوردن اکثریت پارلمان، آغاز کرده‌اند.

با وجود مخالفت‌هایی که با دور جدیدی از نخست وزیری مالکی وجود دارد و جدایی برخی همپیمانان وی در انتخابات پیشین عراق از جمله جریان صدر و جریان‌های نزدیک به حکیم، انتظار می‌رود ائتلاف دولت قانون برای همراه کردن دیگر تشکل‌های سیاسی به ویژه گروه‌های شیعی این کشور، فرد دیگری را برای تصدی پست نخست وزیری پیشنهاد کند.

کد خبر 259947

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار