همشهری آنلاین: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که اقساط چهارم و پنجم درآمدهای نفتی مسدود شده ایران بر اساس توافق ژنو آزاد شده بود، به حساب بانک مرکزی واریز شد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه 18 اردبیهشت اعلام کرد: اقساط چهارم و پنجم پول‌های ایران که پیش از این بنا بر توافق ژنو آزاد شده بود به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شد.

روابط عمومی بانک مرکزی همچنین تصریح کرد: با مشخص شدن بانک و حساب مورد نظر ایران، مبلغ یک میلیارد دلار مربوط به اقساط چهارم و پنجم از پول‌های کشورمان به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نزد بانک مرکزی امارات متحده عربی واریز شد و اکنون قابل استفاده است.

پیش از این، «سید عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اعلام کرده بود پنجمین قسط از درآمدهای نفتی محدود شده ایران به مبلغ 450 میلیون دلار بر اساس توافق ژنو آزاد شده است.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه خاطرنشان کرده بود تصمیم گیری درباره نحوه هزینه این پول با بانک مرکزی بوده و 1+5 تعهد خود را انجام داده است‌.

پیش از این در نشست مشترک مسوولان بانک مرکزی با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام شده بود که قرار است دارایی های آزاد شده با رویکرد تولید و پروژه های عمرانی هزینه شود.

با واریز پنجمین قسط، گروه 1+5 تاکنون از مجموع 4.2 میلیارد دلار درآمدهای نفتی محدود شده ایران که متعهد به آزادسازی و واریز آنها شده بود، دو میلیارد و 550 میلیون تومان آن را آزاد و به حساب ایران واریز کرده است.

بر اساس توافق ژنو که ایران و گروه 1+5 پس از سالها مذاکره درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران در سوم آذر ماه 92 (24 نوامبر 2013) به این توافق دست یافتند، هر یک از طرفین تعهداتی را برای مدت 6 ماه پذیرفتند تا در طول اجرای این توافق اولیه برای رسیدن به توافق نهایی مذاکره کنند و هم اکنون نیز طرفین در حال مذاکره برای رسیدن به راه حل نهایی هستند.

بر اساس توافق ژنو یا «برنامه اقدام مشترک» که از 30 دی ماه 1392 اجرای آن آغاز شد، بخشی از تعهدات گروه 1+5 آزادسازی و واریز چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از درآمدهای نفتی محدود شده ایران است که در هشت قسط به حساب ایران واریز می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس این توافق متعهد شده است، نیمی از ذخیره 196 کیلوگرمی اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد خود را اکسید سازی و نیم دیگر آن را رقیق سازی کند که بر اساس تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است.

کد خبر 258827
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز