همشهری آنلاین: در دومین دستاورد شبیه‌سازی سلول‌های بنیادی طی یک ماه اخیر، محققان آمریکایی موفق به تولید سلول‌های بنیادی کاملا همسان با دی‌ان‌ای ‌یک بیمار مبتلا به دیابت شده‌اند که می‌تواند به عنوان روشی برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

درمان دیابت با شبیه سازیسلول‌های بنیادی

به گزارش ایسنا، در دیابت نوع یک، سلول‌های تولید‌کننده انسولین در لوزالمعده (پانکراس) از بین می‌روند و بیمار برای کنترل قند خون باید دوز مورد نیاز این هورمون را از طریق تزریق روزانه دریافت کند.

محققان موسسه تحقیقات سلول‌های بنیادی نیویورک از فناوری شبیه‌سازی (cloning) برای ساخت سلول‌های تولید‌کننده انسولین با دی‌ان‌ای بیمار مبتلا به دیابت استفاده کردند که این روش می‌تواند برای درمان دیابت نوع یک مورد استفاده قرار بگیرد.

در این روش از سلول‌های پوست یک بیمار 32 ساله مبتلا به دیابت نوع یک برای تولید سلول‌های بنیادی کاملا همسان استفاده شد.

دی‌ان‌ای گرفته شده از سلول‌های پوست درون تخم اهدایی انسان قرار داده شد و این تخم‌ها سپس به شکل جنین‌های اولیه رشد کردند، سلول‌های بنیادی سپس از جنین جدا شد؛ این سلول‌ها از قابلیت تبدیل شدن به انواع مختلف سلول در بدن برخوردار هستند.

این روش گام مهمی برای تولید سلول‌های جایگزین برای پیوند محسوب می‌شود، با این حال برخی محققان معتقدند که سلول‌های تولید شده منبع مناسبی برای پیوند زدن به بدن نبوده و بیشتر یک ابزار تحقیقاتی مفید محسوب می‌شوند.

دو هفته قبل نیز محققان موسسه تحقیقات سلول‌های بنیادی در لس آنجلس یک گام دیگر به تولید سلول‌های بنیادی کاملا همسان با دی‌ان‌ای بیمار نزدیک شده‌ و برای نخستین بار با استفاده از سلول‌های پوست گرفته شده از دو مرد 35 و 75 ساله موفق به تولید بافتی با سلول‌های کاملا همسان با بدن شدند.

کد خبر 257827

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار