مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: پزشکان قصد دارند اعضای صورت انسان را با استفاده از سلول های بنیادی به دست آمده از چربی بدن بسازند.

تولید لوازم یدکی بدن انسان با سلول‌های بنیادی

به گزارش مهر، گروهی از پژوهشگران بیمارستان گریت اورموند استریت لندن، غضروفی را در آزمایشگاه رشد داده و معتقدند می‌توان از آن برای بازسازی گوش و بینی استفاده کرد.

آنها بر این باورند که شیوه جدید می‌تواند درمان را متحول کند.

کارشناسان می‌گویند هنوز تا رسیدن به این هدف راه زیادی باقی است اما این پتانسیل وجود دارد که به یک شیوه درمانی دگرگون کننده تبدیل شود.

این پزشکان می‌خواهند با این شیوه بیماری‌هایی مانند بیماری مادر زادی microtia را که در آن گوش خارجی کوچک‌تر از حد طبیعی رشد می‌کند و یا ممکن است اصلا شکل نگیرد و یا شکل ظاهری نامطلوبی داشته باشد را درمان کنند.

در حال حاضر برای کودکان مبتلا به این بیماری از دنده‌هایشان غضروف گرفته می‌شود و جراحان به طور ماهرانه‌ای آن را به شکل گوش در آورده و به کودک پیوند می‌زنند.

این امر نیازمند انجام چندین جراحی است، آثار دائمی زخم بر روی سینه کودک به جا می‌گذارد و از سوی دیگر غضروف دنده نیز هرگز ترمیم نمی‌شود.

اکنون گروهی از پزشکان انگلیسی از یک جایگزین استفاده کرده‌اند: آنها نمونه کوچکی از چربی را از بدن کودک گرفته و سلول‌های بنیادی را از آن استخراج کرده و رشد دادند.

آنها یک داربست گوش مانند را در مایع مغذی سلول‌های بنیادی قرار دادند تا این سلول‌ها شکل و ساختار دلخواه گوش را بگیرند. در این فرایند از مواد شیمیایی برای وادار کردن سلول‌های بنیادی در تبدیل شدن به سلول‌های غضروف استفاده کردند.

سپس این گوش تازه شکل گرفته به زیر پوست کاشته می‌شود تا شکلی از گوش بر روی سر کودک ایجاد شود.

محققان توانسته‌اند داربست این غضروف را شکل دهند اما پیش از کاشت این گوش بر روی بیماران باید آزمایش‌های ایمنی آن انجام شود.

دکتر پاتریتزیا فرتی یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی گفت: رشد دادن سلول‌هایی که سرطان زا نیستند و می‌توان آنها را دوباره به بیمار بازگرداند هیجان انگیز است. از این رو، مشکلی وجود نخواهد داشت چرا که توسط سیستم ایمنی بدن پس زده نمی‌شود و می‌توانیم با آن کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم.

وی افزود: بسیار فوق العاده خواهد بود اگر بتوانیم این فرایند را در یک جراحی واحد انجام دهیم تا فشار بسیار زیادی که بر کودک وارد می‌شود به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

این دانش پژوهان امیدوارند ساختاری بسازند که با رشد کودک رشد کند.

از این شیوه می‌توان برای خلق غضروف برای دیگر بافت‌ها مانند بینی نیز استفاده کرد که پس از جراحی سرطان، بیماران بزرگسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پزشکان می‌گویند: با همین مواد آغازگر، حتی می‌توان استخوان ساخت. آشکار است که ما در اول راه هستیم. گام بعدی انتخاب مواد و ساخت چنین بافت‌هایی است.

کد خبر 251678

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار