همشهری آنلاین: سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا گفت: سقف مبادلات تجاری میان دو کشور ایران و ترکیه در سال ۱۳۹۳ تا حدود ۱۶ میلیارد دلار برنامه ریزی شده است.

ˈ علیرضا بیگدلی ˈ ، دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه بازدید از بازارچه مرزی کوزه رش سلماس اظهار کرد: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سه ماهه اول سال 2014 میلادی بر اساس گزارش های دریافتی ماهانه 1.2 میلیارد دلار بوده است.

وی اظهار کرد: در صورت امضا و اجرایی کردن توافقنامه تجارت ترجیحی که دو طرف ایران و ترکیه باید آن را به تصویب برسانند، پیش بینی برای تبادلات تجاری تا 20 میلیارد دلار هم انجام می شود.

وی گفت: در روزهای 26 و 27 فروردین امسال بیست و چهارمین کمیسیون مشترک همکاریهای تجاری ایران و ترکیه را در تهران با ریاست وزیر ارتباطات و فناوری کشورمان برگزار کردیم که در این اجلاس عملکرد سال گذشته همکاریهای اقتصادی بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و برنامه امسال همکاریهای اقتصادی ایران و ترکیه به تصویب رسید.

وی افزود: در یادداشت تفاهمی که در این اجلاس مورد تایید دو طرف قرار گرفت، تشکیل کمیسیون تبادلات مرزی در سه ماه آینده، توسعه تجارت مرزی، توسعه زمینه های همکاریهای اقتصادی و ایجاد منطقه صنعتی مشترک و همکاری در حوزه های انرژی، ترانزیت و حمل و نقل مورد تاکید قرار گرفته است.

وی در زمینه پایانه مرزی کوزه رش سلماس اضافه کرد: بازگشایی پایانه مرزی کوزه رش سلماس در قالب محورهای مذاکراتی جدید با دولت ترکیه دوباره مطرح و بررسی می شود.

وی گفت: با بررسی های انجام شده از طرف وزارت امور خارجه باید راهکاری مناسب برای بازگشایی پایانه مرزی سلماس در محورهای مذاکراتی جدید با دولت ترکیه مطرح و مورد توافق دو طرف قرارگیرد.

وی گفت: طرف ترکیه ای به تبادلات مرزی رسمی رغبت بیشتری دارد و دولت ایران در تلاش است تا با بررسی های انجام شده به مذاکره با طرف ترک برای ایجاد پایانه مرزی در این منطقه بپردازد.

بیگدلی گفت: در جلسه ای که هفته گذشته با حضور نمایندگان وزارت کشور و وزارت امور خارجه در تهران برگزار شد مقرر شد از منطقه مرزی سلماس بازدید به عمل آید و گزارش آن به وزیر امور خارجه ارائه شود تا برای پیشبرد این مصوبه بتوانیم محورهای مذاکراتی جدیدی با دولت ترکیه طرح و برای بازگشایی منطقه مرزی سلماس تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: بازگشایی منطقه مرزی کوزه رش سلماس با عنوان پایانه مرزی امری بسیار مهمی است که پس از این سفر از طرف دولت ایران و سفارت ایران در آنکارا با دولت ترکیه برای بررسی این مسئله مهم مذاکرات ویژه ای را انجام می شود.

بیگدلی افزود: این مهم طی جلسه ای با وزیر امور خارجه مطرح شده و ظرف کمتر از یک ماه آینده جلسه ای با استاندار وان در ترکیه برای بررسی این موضوع با حضور فرماندار سلماس برگزار می شود.

کد خبر 256820
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز