دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه لایحه‌ای را تایید کرد که طبق آن روس‌ زبان‌های ساکن اتحاد جماهیر شوروی می‌توانند به سادگی شهروند روسیه شوند.

پوتین

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای تسهیل قوانین شامل تمام کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق می‌شود.

این تغییرات به دنبال الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه و تنش‌ در مناطق شرقی اوکراین که عمدتا روس زبان هستند، به وقوع پیوست. آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر موقت اوکراین در مصاحبه با ان‌بی‌سی گفته بود که پوتین تلاش می‌کند که اتحاد جماهیر شوروی را احیا کند.

این گونه به نظر می‌رسد که پوتین در تلاش است تا بار دیگر حمایت روس زبان‌ها را جلب کند و بسیاری از سیاستمداران غربی هشدار داده‌اند که وی در پی الحاق مناطق بیشتری از اوکراین به خاک روسیه است.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت که فرمانی را به امضا رسانده که براساس آن از تاتارها و سایر اقلیت‌های قومی کریمه که در دوران دیکتاتوری جوزف استالین متحمل رنج شده‌اند، حمایت خواهد شد.

وی در نشست شورای دولتی گفت: من دستور حمایت از جمعیت تاتارها، ارامنه، آلمان‌ها یونانی‌ها و تمامی کسانی که در دوران سرکوب استالین متحمل رنج شدند را صادر کرده‌ام.

اقلیت مسلمان تاتار 300 هزار تن یا 15 درصد از جمعیت کریمه را تشکیل می‌دهند که با پیوستن این منطقه روس زبان به روسیه مخالف بودند.

کد خبر 256809
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی