همشهری آنلاین: دکتر گلزاری با اعلام بحران بی‌رغبتی نسبت به ازدواج در کشور از مشکل انتخاب همسر هم نام برد و گفت در تهران از هر سه ازدواج یکی به طلاق منجر می‌شود.

به گزارش مهر، نخستین نشست مشورتی مجمع ملی خیرین ازدواج به منظور بررسی اساسنامه با حضور معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت کشور، کمیته امداد امام خمینی(ره) و تعدادی از خیرین ازدواج برگزار شد. در این جلسه معاون ساماندهی امور جوانان گفت: مهمترین امتیازی که در فرهنگ‌های توحیدی همگام با پایبندی به عقاید مذهبی آنها وجود دارد، خانواده است . به فرموده رسول اکرم(ص) بزرگترین بنای عالم خانواده است که با ازدواج شکل می گیرد. علامه طباطبایی نیز در کتاب المیزان اهمیت بسیار بالایی برای پرورش صفات انسانی در خانواده قائل شده‌اند.

محمود گلزاری افزود: در کشور ما با وجود چنین پیشینه عظیم معنوی و دیدگاه بزرگان، با بحران های مختلفی بر سر راه ازدواج جوانان روبرو هستیم که اول باید به بحران بی‌رغبتی یا بی انگیزگی، همسریابی و همسر‌گزینی اشاره کرد. در درجه اول باید انگیزه لازم در جوانان ایجاد کرد و گروهی از جوانان متمول که توان ازدواج و تشکیل خانواده را در خود می‌بینند تمایل نشان دهند.

وی تصریح کرد: پیدا شدن فرد مناسب و انتخاب صحیح، بحران دیگری است که امروزه پسران و دختران با آن مواجه هستند. چه بسا به واسطه انتخاب شدن دختران، این قشر عظیم به ناچار اکثرا دچار تجرد ناخواسته و قطعی می‌شوند، در حالیکه تمایل بسیاری برای ازدواج در آنها وجود دارد. به طور مثال می‌توان به تعداد بالای دختران مستقلی که در ادارات مشغول فعالیت هستند اشاره کرد.

دکتر گلزاری ضمن مهم خواندن دو بحران ذکر شده گفت: چالش دیگر حوزه ازدواج جوانان همسرگزینی است که نباید این چالش اساسی را از نظر دور داشت. 50 درصد طلاق‌های کشور در سال اول ازدواج رخ می‌دهد. با بررسی‌های انجام شده و افزایش روند رو به رشد طلاق در تهران و البرز مشخص شده است که از هر سه ازدواج یکی منجر به طلاق شده و هزاران جوان کمتر از 30 سال از 1 تا5 سال مطلقه می‌شوند. 60 درصد طلاق‌ها به دلیل انتخاب نامناسب افراد اتفاق می‌افتد.

وی با مهم دانستن نقش فرهنگ سازی در حوزه ازدواج گفت: ترس از ازدواج سد بزرگی است که باید ضمن آموزش از نقش آن در این امر کاست. همچنین ضمن مرتفع نمودن آداب و رسوم دست و پاگیرکه در انتخاب همسر، خرید جهیزیه و مهریه نقش مهمی را ایفا می‌کنند، باید محیطی امن برای دیده شدن سالم دختر و پسر به همدیگر فراهم شود.

معاون ساماندهی امور جوانان افزود: آموزش مسائل و مهارت‌های ویژه همسران پس از ازدواج از مسائل مهمی است که نباید آن را از نظر دور داشت.

گلزاری با تاکید بر نقش مهم و موثر خیرین در ساماندهی حوزه ازدواج جوانان گفت: آمار و ارقام مراسم ازدواج در سراسر کشور نشان دهنده نقش بسیار مثبتی است که تاکنون خیرین برعهده داشته‌اند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه امیدوار است با تشکیل مجمع ملی خیرین ازدواج گام عملی در جهت تحقق شعار امسال برداشته شود گفت: تشکیل مجمع ملی خیرین ازدواج هم امری فرهنگی است و هم اقتصادی که با حمایت­های مردمی و عزم ملی به سامان خواهد رسید.

در پایان جلسه با موافقت معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، مقرر شد کارگروهی با مسئولیت دکتر ریاحی مشاور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تشکیل شود. همچنین با حضور حجت الاسلام حاتمی معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه، مشکینی مشاور وزیر و معاون امور سازمان های مردم نهاد وزارت کشور، نوروزی مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام(ره)، بذرافشان موسس موسسه خیریه مصباح الهدی مباحث به صورت تخصصی و عملیاتی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

کد خبر 256313
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز