همشهری آنلاین: یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، مصرف گیاهان خودروی بهاری را به افراد توصیه کرد.

مصرف گیاهان خودروی بهاری را از دست ندهید

فرزاد بابایی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه گیاهانی که در فصل بهار و به شکل خودرو رویش می‌یابند از دو نظر تغذیه‌ای و دارویی اهمیت دارند، گیاهان خودروی فصل بهار را غنی از آب، املاح و مواد معدنی دانست و گفت: از آنجایی که گردش آب در آوند گیاهان خودرو بیشتر است، جذب مواد معدنی خاک نیز می‌تواند در این گیاهان بیشتر باشد.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی مصرف گیاهان خودروی بهاری را برای دستیابی به سلامت دستگاه گوارش مفید ارزیابی کرد و افزود: تعداد زیادی از این گیاهان خودرو مثل کنگر دارای ریشه‌های زیرزمینی بوده و غنی از فلوئور هستند و به نظر می رسد می‌توانند در استخوان‌سازی و استحکام دندان‌ها نقش مهمی داشته باشند.

بابایی افزود: گیاهان دارویی خودرویی که در خاک غنی از سلنیوم روییده باشند حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که می‌توانند در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها و از جمله بیماری‌های قلبی عروقی موثر باشند.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در ادامه گیاهان خودروی فصل بهار را غنی از فیبر دانست و گفت: از آنجایی که نیاز مردان به فیبر 38 گرم و نیاز زنان به آن 25 گرم می‌باشد، لذا استفاده از این گیاهان خودروی بهاری می‌تواند نقش مهمی در تامین فیبر مورد نیاز روزانه افراد داشته باشد.

به گفته این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، نیاز بدن به فیبر از طریق مصرف میوه‌ها و سبزیجات تامین می شود و مصرف گیاهان دارویی خودرو نیز می‌تواند در تامین فیبر مورد نیاز بدن اثرگذار باشد.

وی فیبر موجود در گیاهان خودروی بهاری را از هر دو نوع محلول و نامحلول دانست و گفت: مصرف گیاهان تازه بهاری می‌تواند در سلامت دستگاه گوارش، جلوگیری از بروز یبوست، پایین آوردن قند خون و... اثر گذار باشد.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی گیاهان خودروی بهاری را در فهرست گیاهان برگ سبز تیره قرار داد و گفت: این دسته از گیاهان منابع خوب ویتامن "A" هستند، ضمن اینکه از کلسیم بالایی برخوردارند.

به گفته بابایی، گیاهانی مثل ریواس که در کوهستان‌ها رویش می‌یابند دارای مقادیری ویتامین "C" و اسید سیتریک هستند و مصرف آنها در راستای تامین این ویتامین به افراد توصیه می‌شود. همچنین توصیه می‌شود افرادی که سنگ کلیه اگزالاتی دارند از مصرف این گیاه به علت درصد بالای اگزالات آن خودداری کنند.

بابایی گفت: آویشن کوهی(ازبوه) یکی دیگر از گیاهان خودروی بهاری است که می تواند بر عملکرد دستگاه گوارش اثر مثبت داشته و در کاهش کلسترول و چربی بدن اثرگذار باشد.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی افزود: اثر مثبت گیاهی محلی که شبیه جعفری است و در زبان محلی به آن "بره زا" گفته می‌شود در کاهش میزان چربی و کلسترول خون اثبات شده است.

وی در ادامه قارچ را گیاه مهم دیگری دانست که در فصل بهار به صورت خودرو رویش می‌یابد و آن را منبع خوب پروتئین دانست و گفت: قارچ به عنوان پروتئین گیاهی مطرح است و به علت برخورداری از قندهای مفید مصرف آن توصیه می‌شود.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در ادامه مسمومیت حاصل از مصرف قارچ‌های خودرو را خطرناک و کشنده دانست و گفت: افراد پس از اطمینان از غیرسمی بودن قارچ‌ها آنها را مصرف کنند.

کد خبر 255664
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها