همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت امور خارجه تصویب قطعنامه وضعیت حقوق بشری در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد کشورمان را با اهداف سیاسی و مبتنی بر معیارهای دوگانه دانست و نسبت به تداوم این روند غیرسازنده در ارائه قطعنامه علیه ایران ابراز تاسف کرد.

به گزارش پایگاه رسمی وزارت امور خارجه، مرضیه افخم اظهار داشت: اقدام بانیان این قطعنامه عملی در جهت شکاف میان کشورها و تحمیل معیارهای خاص به دیگران و اختلال در ساز و کارهای بین‌المللی حقوق بشری است و جمهوری اسلامی ایران چنین رویکردی در مقوله حقوق بشر را غیر اصولی و غیر سازنده می‌داند.

افخم افزود: بانیان با ارائه چنین قطعنامه‌ای روند پیشرفت‌های حقوق بشری و گام‌های مثبتی که ایران در جهت ایفای تعهدات و همکاری‌های سازنده با نهادهای بین‌المللی برداشته است را نادیده گرفته‌اند و استمرار انگیزه‌های مغرضانه در ارائه قطعنامه علیه کشورها ملاک‌های اساسی مورد توجه اعضای شورای حقوق بشر در ارتقای وضعیت حقوق بشر در سطح جهانی را دچار تردیدهای جدی می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار اینکه قطعنامه به دنبال منافع سیاسی بوده و فاقد مشروعیت است، اظهار داشت: جای تاسف است که بانیان قطعنامه نسبت به نقض فاحش بدیهی‌ترین حقوق انسانی مردم فلسطین، سرنوشت افراد بی گناهی که از سوی گروه‌های تروریستی به اسارت گرفته شده‌اند و شهروندان کشورهای مختلف که هر روزه به بهانه مبارزه علیه تروریسم جان خود را از دست می‌دهند سکوت و بی‌تفاوتی اختیار کرده‌اند.

مرضیه افخم همچنین خاطرنشان ساخت: ارتقای حقوق بشر در سطح جهان یک دغدغه فراگیر است و هیچ کشوری نسبت به دیگر کشورها در این مسئولیت مهم انسانی برتری ندارد و جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس با نظام حقوق بشری ملل متحد و نهادهای بین‌المللی مرتبط تعاملات مثبت دارد و اراده ایران بر گفتگو و همکاری در یک مسیر واقع‌بینانه مبتنی است.

کد خبر 254270
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز