نوار صوتی فاش شده در ترکیه، نقش گسترده قطر را در ارسال سلاح و مهمات برای گروه‌های مسلح در سوریه نشان می‌دهد.

qatar

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، درباره افشای نوار صوتی از سناریوی ساختگی برای دخالت نظامی ترکیه در سوریه گفت: رسانه‌های ترکیه براساس نوار صوتی فاش شده از برنامه ریزی دولت این کشور برای دخالت نظامی در سوریه خبر دادند. این نوار صوتی مربوط به چهار شخصیت مهم در ترکیه یعنی احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه، حقان فیدان رئیس سازمان اطلاعات، فریدون سینیرلی اوغلو معاون وزیر امور خارجه و یاشار گولار جانشین رئیس ستاد ارتش ترکیه است.

این چهار شخصیت ترک در نوار صوتی سناریویی را برای عملیات سری به منظور توجیه دخالت نظامی ترکیه در سوریه بررسی می‌کنند.

رئیس سازمان اطلاعات ترکیه از طرحی برای اعزام چهار نیرو به داخل خاک سوریه برای شلیک هشت موشک به سوی ترکیه سخن می‌گوید تا بهانه‌ای برای دخالت نظامی در سوریه فراهم شود.

داود اوغلو که این نشست در دفتر او برگزار شده است تاکید می‌کند اردوغان در تماس تلفنی از امکان استفاده از این حمله در شرایط کنونی سخن گفته است.

ترکیه نوار صوتی فاش شده را تکذیب نکرد و فقط مقامات این کشور به محکوم کردن افشای آن اکتفا کردند و وعده دادند عاملان افشای آن را مجازات خواهند کرد.

سازمان اطلاعات ترکیه کنترل چند گروه مسلح در سوریه را در دست دارد و حدود دو هزار کامیون سلاح را برای این گروه‌ها ارسال کرده است.

رئیس سازمان اطلاعات ترکیه درباره این طرح محرمانه تاکید می‌کند پس از آغاز حمله به سوریه چند انفجار در داخل این کشور رخ خواهد داد.

گولار جانشین رئیس ستاد ارتش ترکیه هم در این نوار صوتی بر لزوم تسهیل انتقال سلاح و مهمات برای مخالفان سوری سخن می‌گوید و تاکید می‌کند قطر به دنبال خرید مهمات است و حاضر است از قبل هزینه آن را پرداخت کند.

گولار خاطر نشان می‌کند، ارتش ترکیه به دستور وزیر (خارجه) مهمات در اختیار قطر قرار می‌دهد تا به سوریه منتقل شود.

کد خبر 254094

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار