مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: شرکت خصوصی اسپیس ایکس از امکان انجام مأموریت جمع‌آوری و بازگرداندن نمونه از مریخ به وسیله نسخه تغییر یافته کپسول فضایی دراگون در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

اژدهای سرخ، مامور تازه مریخ

به گزارش ایسنا، شرکت خصوصی اسپیس ایکس در حال حاضر با عقد قرارداد 1.6 میلیارد دلاری با ناسا، وظیفه انتقال محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) به وسیله کپسول باری دراگون را برعهده گرفته است.

اسپیس ایکس قصد دارد تا اوایل دهه 2020 میلادی از موشک سنگین فالکون (Falcon) برای مأموریت به سیاره مریخ استفاده کند.

این مأموریت شامل نسخه تغییر یافته‌ای از کپسول فضایی دراگون موسوم به اژدهای سرخ (red Dragon) است که علاوه بر جمع‌آوری و بازگردان نمونه از مریخ به زمین، مسیر را برای سفرهای سرنشین‌دار به سیاره سرخ هموار می‌کند.

پروژه اژدهای سرخ یک مأموریت نسبتا کم‌هزینه محسوب می‌شود که امکان حفاری در زیر سطح سیاره مریخ تا عمق دو متر و بیشتر را فراهم کرده و شرایط را برای بررسی گذشته باستانی و یافتن سرنخ‌های احتمالی حیات در این سیاره تسهیل می‌کند.

اژدهای سرخ مامور تازه مریخ

این کپسول فضایی مجهز به ابزار پیشرفته‌ای برای جمع‌آوری نمونه از مریخ شامل وسیله صعود به مریخ (MAV)‌ و وسیله بازگشت به زمین (ERV) خواهد بود.

اژدهای سرخ به صورت مستقیم به جو مریخ وارد شده و فرود بر سطح سیاره نیز بدون سیستم چتر نجات انجام خواهد شد که به همین منظور از موتورهای موشک پرقدرت Super Draco استفاده خواهد شد.

کد خبر 252787
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز