همشهری آنلاین: خوشه‌بندی‌ نانوذرات سیلیکونی مانند دانه‌های انار در یک حلقه کربنی سخت، بر موانع موجود در استفاده از سیلیکون برای تولید نسل‌ جدید باتری‌های لیتیم-یون غلبه خواهد کرد.

انار الهام بخش تولید باتری‌های لیتیوم-یون

به گزارش ایسنا، مخترعان دانشگاه استنفورد و آزمایشگاه شتاب‌دهنده ملی SLAC سازمان انرژی امریکا معتقدند این طراحی، آنها را به استفاده از آندهای سیلیکونی در باتری‌های کوچک‌تر، سبک‌تر و قدرتمندتر در محصولاتی مانند تلفن همراه، تبلت‌ها و خودروهای الکتریکی نزدیک خواهد کرد.

پروفسور یی سیو، رهبر ارشد این پروژه، گفت: آزمایش‌ها نشان دادند، آند الهام‌گرفته شده از انار حتی پس از 1000 چرخه شارژ و تخلیه‌شدن با قابلیت 97 درصد عمل می‌کند و این موضوع آن را در طیفی مطلوب برای استفاده تجاری قرار می‌دهد. آند یا الکترود منفی مکانی است که در آن انرژی زمانی که باتری شارژ شد، ذخیره می‌شود.

سیو و همکارانش از شیوه میکروامولسیون برای جمع‌آوری پوسته‌های سیلیکونی به شکل خوشه‌هایی استفاده کردند و هر خوشه را با لایه دوم ضخیم‌تری از کربن پوشاندند. این حلقه‌های کربنی خوشه‌های انار مانند را به یکدیگر متصل نگه می‌داشت و مسیر عبوری محکمی را برای جریان‌های الکتریکی فراهم کرد.

تیم علمی برای تجاری‌سازی ایده خود به منبع ارزان‌تر برای تهیه نانوذرات سیلیکونی نیاز دارد و یکی از گزینه‌های ارائه‌ شده، پوسته‌های برنج است که برای تغذیه انسانی نامناسب است؛ سالانه میلیون‌ها تن از این ماده تولید می‌شود و وزنشان نیز 20 درصد دی‌اکسید سیلیکون است.

به گفته دانشمندان، می‌توان این مواد را به آسانی به نانوذرات سیلیکونی خالص تغییر داد.

کد خبر 250197

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار