همشهری آنلاین: شصت و ششمین دوره جوایز بفتا که از سوی آکادمی فیلم بریتانیا اهدا می‌شود، شب گذشته ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) برندگان خود را معرفی کرد.

کارگردان سینمای جهان

به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، در مراسم دیشب که به میزبانی استفن فرای در خانه اپرای سلطنتی برپا شد، آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) از برجسته ترین بازیگران و چهره های سینمایی سال از جمله هلن میرن و پیتر گرینوی تقدیر کرد.

در این مراسم فیلم «12 سال یک برده» به کارگردانی استیو مک کویین موفق شد تا جایزه بهترین فیلم بفتا را از آن خود کند.

مک کویین در این مراسم گفت حالا می‌تواند به صورت جدی به اسکار هم فکر کند چون این مراسم هم گردهمایی و تجلیل فیلمسازی است و در چنین مراسمی بزرگترین شانس برای ملاقات فیلمسازان فراهم می‌آید.

وی هنگام دریافت جایزه اش یادآوری کرد که امروز نیز 21 میلیون نفر تحت شرایط بردگی زندگی می‌کنند و ابراز امیدواری کرد تا حداقل 120 سال دیگر فیلمسازی در باره چنین موضوعی فیلم نسازد.

«کلاهبرداری آمریکایی»، «کاپیتان فیلیپس»، «جاذبه» و «فیلومنا»‌ رقبای این فیلم در بخش بهترین فیلم بودند.

در حالی که «12 سال یک برده» در 10 بخش نامزد جوایز بفتا بود، موفق شد تا یک جایزه دیگر نیز دریافت کند و آن جایزه بهترین بازیگر مرد برای چی وتل اجیوفور بود که جایزه اش را از دست اوما تورمن گرفت.

او از مک کویین برای این که این فرصت را به او داده تقدیر کرد و از برد پیت که از تهیه کنندگان و بازیگران فیلم نیز بود تشکر کرد.

با این حال مک کویین موفق نشد تا جایزه بهترین کارگردان را نیز دریافت کند و آلفونسو کوآرون موفق شد تا این افتخار را نصیب خودش کند.

وی هنگام دریافت این جایزه ساندرا بولاک را «جاذبه» اصلی این فیلم خواند و گفت بدون او این موفقیت به دست نمی‌آمد.

در واقع «جاذبه» بزرگترین برنده مراسم بفتا بود و موفق شد تا شش جایزه را از آن خود کند که به جز کارگردانی شامل بهترین فیلم بریتانیایی، بهترین موسیقی، بهترین فیلمبرداری، بهترین صدا و بهترین جلوه‌های ویژه تصویری بود.

این در حالی است که کوآرون سال ها در بریتانیا زندگی کرده و این فیلم را نیز همانجا ساخته است.

دست اندرکاران فیلم «کلاهبرداری آمریکایی» از جمله کارگردان دیوید اوراسل و گروه بازیگرانش شامل ایمی آدامز، بردلی کوپر و کریستین بیل دیشب در مراسم حضور داشتند و سه جایزه بفتا را با خود به خانه بردند که شامل بهترین فیلمنامه غیراقتباسی برای اریک وارن سینگر و راسل، جایزه چهره پردازی و جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل برای جنیفر لارنس بود.

این فیلم در 11 بخش نامزد جوایز بفتا بود.

جایزه فیلمنامه غیراقتباسی توسط استنلی تاچی به اوراسل اهدا شد و او هنگام اهدای این جایزه گفت هیچ چیز سخت تر از این نیست که در برابر یک کاغذ سفید بنشینی و بخواهی آن را پر کنی. اوراسل گفت این فیلمنامه را برای این گروه بازیگران نوشته و آنها بودند که او را به نویسنده بهتری بدل کردند.

کیت بلانشت نیز برای «یاسمین آبی» فیلمی از وودی آلن جایزه بفتای بهترین بازیگر زن را گرفت. این سومین جایزه بفتایی بود که این بازیگر دریافت می‌کرد.

بارخاد عبدی نیز برای بازی در فیلم «کاپیتان فیلیپس» جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را گرفت. او در این فیلم در نقش یکی از دزدان دریایی که به کشتی کاپیتان فیلیپس با بازی تام هنکس حمله کرده، بازی کرده است.

این در عین حال نخستین حضور او در یک فیلم سینمایی بود. عبدی پیش از این راننده بود.

جایزه بهترین طراحی صحنه به فیلم «گتسبی بزرگ» رسید و کران اوانز جایزه بهترین فیلم اول نویسنده، کارگردان یا تهیه کننده بریتانیایی را برای فیلم اولش با عنوان «کلی+ویکتور» دریافت کرد.

جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی هم به جف پاپ و استیو کوگان برای «فیلومنا» رسید و «شتاب» جایزه بهترین تدوین را به خانه برد.

«عمل کشتن» جایزه بهترین فیلم مستند را دریافت کرد و انیمیشن موفق «یخ زده» نیز جایزه بهترین فیلم انیمیشن را از آن خود کرد.

جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی ‌زبان به فیلم ایتالیایی «زیبایی بزرگ» ساخته پائولو سورنتینو رسید که یکی از پنج نامزد اسکار در بخش فیلم خارجی‌ زبان نیز هست و به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان گلدن گلوب سال 2014 نیز انتخاب شد.

در مراسم دیشب پیتر گرینگراس جایزه مشارکت فوق العاده در سینمای بریتانیا را دریافت کرد و هلن میرن نیز بالاترین افتخار بفتا را از آن خود کرد.

مراسم بفتا دیشب برای نهمین بار به میزبانی استفن فرای برگزار شد و از سوی شبکه بی.بی.سی وان برای سراسر جهان پخش شد.

پرنس ویلیام نوه ملکه بریتانیا از جمله حاضران در این مراسم بود که جایزه میرن را نیز به وی اهدا کرد.

هلن میرن در فیلم «ملکه» استفن فریرز در نقش ملکه الیزابت دوم بازی کرده بود او دریافت این جایزه از سوی پادشاه آینده را به عنوان نشانه تایید نقش آفرینی هایش در نقش ملکه الیزابت خواند.

کد خبر 249963
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز