همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور قزاقستان برای جدا کردن این کشور از آسیای میانه و دادن هویتی جدید به آن قصد دارد پسوند «ستان» را از نام این کشور حذف کند.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان، برنامه‌هایی را برای جدا کردن این کشور از این کشورها و ترسیم آینده‌ای بهتر برای آن دارد. یکی از این برنامه‌ها حذف پسوند «ستان» از نام قزاقستان است.

به نوشته رویترز، یکی از نام‌هایی که تا کنون به عنوان جایگزین قزاقستان مطرح است نام «قزاق الی» (سرزمین قزاق‌ها) است. نظربایف که هم اکنون 73 سال سن دارد اعلام کرده تا هر زمانی که سلامتی داشته باشد به رهبری قزاق‌ها ادمه خواهد داد.

جمعیت قزاقستان ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و زبان‌های رسمی آن قزاقی و روسی است. قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیا است و تراکم جمعیتی کمی دارد.

پایتخت این کشور در سال ۱۹۹۸ از آلماتی در جنوب که بزرگترین شهر کشور است به آستانه در شمال منتقل شد. گروه‌هایی از ملی‌گرایان روس در روسیه و داخل قزاقستان دعوی الحاق مجدد شمال قزاقستان به روسیه را داشتند و این یکی از انگیزه‌های رئیس جمهوری قزاقستان برای انتقال پایتخت به شهری در مرکز کشور و نزدیک به روسیه بود و این امر باعث شد که شمار زیادی از قزاق‌ها به این شهر منتقل و این دعوی به خودی خود خاموش شود.

کد خبر 248658

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار