سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۷
۰ نفر

گروهی از کارشناسان اداره جنگلداری ایالات متحده آمریکا از کشف یک گونه جدید ماهی کوچک با سری بزرگ در رودخانه‌های کوهستانی ایالت‌های آیداهو و مونتانا خبر دادند.

ماهی کله گنده

این‌گونه جدید به‌صورت کاملا تصادفی توسط کارشناسان اداره خدمات جنگلداری آمریکا کشف شد. آنها در حال تهیه فهرست ژنتیک ماهی‌های حوضه بالایی رودخانه کلمبیا بودند که به این ماهی برخوردند.

متخصصان سپس با انجام آزمایش ژنتیک روی ماهی جدید دریافتند این ماهی آب شیرین که از رده‌ ماهی‌های اسکولپین است در اعماق چشمه‌های سرد و آرام آمریکای‌شمالی زندگی می‌کند و در آمریکا بسیار نادر است. گونه جدید با توجه به محلی که در آنجا کشف شده، اسکولپین سدار نام گرفته است. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری نیوزتونایت، این ماهی به‌دلیل داشتن زره خاردار روی سرش از سایر ماهی‌ها متمایز است.

این خارها که در ناحیه سر این ماهی روئیده‌اند به‌عنوان یک سپر از اسکولپین سدار در برابر مهاجمان حفاظت می‌کنند. در 2 سمت بدن این ماهی همچنین خط باریکی از منافذ ریز وجود دارد که این روزنه‌ها به تشخیص حرکت اشیا و ذرات معلق در اطراف به آنها کمک می‌کند. ماهی اسکولپین به داشتن ظاهر زشت معروف است و اغلب از حشرات آبی تغذیه می‌کند. طول بدن این ماهی معمولا از 15سانتیمتر تجاوز نمی‌کند.

کد خبر 248312

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز