همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه آمریکا به دنبال اعلام خبر توافق ایران و گروه ۱+۵ در زمینه‌ی گام نخست اجرای توافق موقتی ژنو اعلام کرد که فاز بعدی در مذاکرات هسته‌ای با ایران" بسیار دشوار " خواهد بود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری با همتای قطری‌اش در پاریس گفت: مذاکرات بسیار دشوار خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز ایران و گروه 1+5 روز یکشنبه اعلام کردند که گام اول اجرای توافق موقتی ژنو از تاریخ 20 ژانویه اجرایی خواهد شد.

کری علاوه بر آن در جمع خبرنگاران در پاریس گفت که مذاکرات با ایران نشان دهنده‌ی " بهترین شانس " برای کشورهای جهان در زمینه‌ی رفع نگرانی‌هایشان درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی ایران و تحقق صلح پایدار است.

این دیپلمات عالی رتبه‌ی آمریکایی از تحولات روز یک شنبه که بر اساس آن ایران و کشورهای گروه 1+5 تاریخی را برای اجرای توافق موقت هسته‌یی ماه نوامبر تعیین کردند استقبال کرد و گفت که گفت‌وگوها در زمینه‌ رسیدن به یک توافق نهایی ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که واشنگتن در طول 6 ماه مورد توافق ایران را با دقت زیر نظر خواهد داشت.

کری علاوه بر آن تاکید کرد که اجرای توافق هسته‌یی با ایران حیاتی است.

وی گفت که آمریکا در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌یی ایران هوشیار خواهد بود تا مطمئن شود که ایران به توافق حاصله پایبند باقی خواهد ماند.

کری گفت در حالی که این توافق اجرایی می شود ما بسیار هوشیار خواهیم بود تا مطمئن شویم که برنامه ایران صلح آمیز است.

به دنبال خبر توافق ایران و گروه 1+5 درا جرایی کردن گام اول توافق هسته‌یی ژنو کری در بیانیه‌ای اعلام کرد که از تاریخ 20 ژانویه برنامه‌ی هسته‌ای ایران برای اولین بار پس از حدود 10 سال پیشرفتی نخواهد داشت و در حالی که ما مذاکرات درباره‌ی یک توافق جامع برای رفع نگرانی‌های جامعه‌ بین‌المللی درباره‌ برنامه‌ هسته‌ای ایران را آغاز می‌کنیم بخش‌هایی از آن (برنامه‌ هسته‌ای ایران)عقب رانده خواهد شد.

توافق ایران و گروه 1+5 با استقبال باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز روبرو شد . اوباما از این تحول استقبال کرد و علاوه بر آن تکرار کرد که طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را وتو خواهد کرد.

اوباما گفت: من هرگونه طرحی‌ را که تحریم‌های جدید علیه ایران را در جریان مذاکرات درباره توافق دراز مدت با ایران تصویب کند، وتو خواهم کرد.

او افزود: تا زمانی که ایران به توافقی که امروز (یک‌شنبه) برای اجرای توافق هسته‌ای ژنو حاصل شد عمل کند، آمریکا و 5 کشور دیگر 1+5، لغو نسبی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را آغاز خواهند کرد.

اوباما گفت که این توافق اولین توافق پس از یک دهه است که ایران با آن موافقت کرده و با بی‌اعتنایی به تاکید ایران بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش افزود که این توافق جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌گیرد.

رییس‌جمهور آمریکا خاطرنشان کرد: من تصور غلطی درباره این که تحقق این هدف چقدر دشوار خواهد بود ندارم ولی به خاطر امنیت ملی‌مان و صلح و ثبات جهان اکنون زمان آن است که به دیپلماسی فرصتی برای موفقیت بدهیم.

وی ادامه داد که اگر کنگره طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کند آن را وتو خواهد کرد، ولی افزود اگر ایران به مفاد توافق 6 ماهه عمل نکند، واشنگتن برای افزایش تحریم‌هایش آماده خواهد بود.

رییس‌جمهور آمریکا گفت: اعمال تحریم‌های بیش‌تر در حال حاضر تنها خطر منحرف کردن تلاش‌های ما برای حل مسالمت‌آمیز این مساله را به همراه دارد و من هرگونه طرحی را که در طول مذاکرات تحریم‌های جدید را تصویب کند، وتو خواهم کرد.

کد خبر 245723
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی