همشهری آنلاین: سی و سومین سالگرد حماسه شهدای هویزه (دانشجویان شهید دوران دفاع مقدس) و سومین سالگرد رحلت حاج سید علی علم الهدی جانشین فقید دفترفرماندهی معظم کل قوا، با حضور مسئولان و فرماندهان لشگری و کشور در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.

شهدای هویزه

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، در این مراسم رئیس دفتر نظامی فرماندهی کل قوا با بزرگداشت یاد و خاطره شهدای هویزه و از خودگذشتگی های رزمندگان در طول 8 سال دفاع مقدس گفت: شهدای هویزه به درستی راه جهاد و از خودگذشتگی را انتخاب کردند و به انتخابشان عمل کردند.

سردار محمد شیرازی اظهار داشت: برخی از جوانان ما گرچه سن و سال کمی داشتند ولی با بصیرت و درجه ایمان خود راه ایثار و از خودگذشتگی را پیمودند و به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

وی با اشاره به نقش شهدای دفاع مقدس در صیانت از کشور و حفظ دستاوردهای نظام مقدس اسلامی اظهار داشت: شهید چمران و اشخاصی مثل سرلشگر رحیم صفوی جزو افرادی بودند که شجاعانه و آگاهانه در راه حفظ و صیانت از ارزش های انقلاب اسلامی قدم برداشتند.

سردار شیرازی با بیان اینکه یکسری از جوانان انقلابی ما در زمان جنگ، دانشگاه و کار خود را رها کرده و برای دفاع از کشور در صحنه حاضر شدند و به جبهه آمدند، اظهار داشت: برخی از جوانان ما نه آموزش های نظامی و دفاعی را دیده بودند و نه تمرین های نظامی و رزمایش ها را تجربه کرده بودند ولی دیدیم زمان جنگ شجاعانه و آگاهانه برای دفاع از کشور با دشمن جنگیندند.

وی اظهار داشت: این جوانان بعد از آغاز جنگ، طولی نکشید که بعد از گذشت دو سال تبدیل به استراتژیست های نظامی ایران شدند و این ها از معجزات و برکات انقلاب اسلامی است .

رئیس دفتر نظامی فرماندهی کل قوا به نقش کلیدی شهید حسن باقری در دوران جنگ تحمیلی و در عملیات های مختلف اشاره کرد وگفت: شهید حسن باقری سربازی بود که تجربه نظامی گری و حضور در رزمایش ها را نداشت ولی در صحنه جنگ تحمیلی به خوبی، توانمندی ها و شایستگی های در عرصه نظامی شناسایی شد و طولی نکشید که ایشان بعد از گذشت یک سال و نیم تبدیل به یکی از بهترین استراتژیست های نظامی ما شد.

وی بر لزوم ترویج فرهنگ شهادت و انتقال دستاوردهای دفاع مقدس به جوانان بویژه نسل سوم و چهارم انقلاب تأکید کرد وگفت: باید همواره رشادت ها و از خودگذشتگی های رزمندگان و شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به جامعه انتقال داده شود.

حجت الاسلام والمسلمین دکتراحمد مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری نیز در این مراسم گفت: شهدای کربلای هویزه در 33 سال گذشته با دست خالی و با کمترین امکانات و تجهیزات نظامی ولی با روحیه شهادت طلبی و ایثار،حماسه بزرگی آفریدند و در تاریخ پرشکوه تشیع شیعه درخشیدند.

حجت الاسلام مروی گفت: شهدای کربلای هویزه ، افرادی بودند که بدون مبالغه راه صدساله را یک شبه پیمودند و به درجات والایی رسیدند؛ مقامی که حتی برخی ها بعد از سالها ریاضت و عبادت و تهجد شاید نتوانند به آن دست یابند.

وی با ذکر این سوال که چگونه می شود این جوانان راه صد ساله را یک شبه طی کنند؟اظهار داشت: جواب روشن است همه این ریاضتها، تهجدها، عبادات ونمازها برای آن است که انسان بتواند تعلقات خود را به این عالم و دنیا کم کند.

وی خاطرنشان کرد: هرمقدار که انسان تعلقات مادی و حیوانی را کم و خود را آزاد کند، به همان میزان می تواند به قرب الی الله نزدیک تر شود و شهدای عزیز ما با انتخاب راه رفیع شهادت و جهاد در راه خدا به خوبی توانستند از همه تعلقات مادی و نفسانی بگذرند.

حجت الاسلام مروی تصریح کرد: شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس با انتخابی درست از همه تعلقات مادی و دنیوی گذشتند؛ از این رو باید همواره یاد ونام این عزیزان به عنوان الگو واسوه جامعه، احیا و زنده نگه داشته شود.

در این مراسم امیر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، سردار انصاری قائم مقام بنیاد شهیدو امور ایثارگران، سردار جزایری معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، امیر صالحی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی، امیرحیدری جانشین نیروی زمینی ارتش و شماری از فرماندهان لشگری و کشوری حضور داشتند.

کد خبر 245287
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار