همشهری آنلاین: اسکن‌کننده نوری دستی برای تشخیص سرطان پوست، جراحی "بدون تیغ" آب مروارید، و درمان‌های جدید برای سردردهای شدید از جمله مهمترین ابداعات پزشکی سال ۲۰۱۳ به انتخاب هیاتی از دانشمندان و پژوهشگران کلینیک کلیولند در آمریکا هستند.

innovations

ملاک این دانشمندان در انتخاب این موارد تاثیربخشی آنها در بهبودی عمده در مراقبت از بیماران، داشتن امکان بالای موفقیت و وارد شدن کنونی یا قریب‌الوقوع آنها به بازار بوده است.

ماموگرافی ‌سه‌بعدی

این تکنولوژی تصویربرداری تشخیصی جدید که "توموسنتر پستان" هم نامیده می‌شود در سال 2011 بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا به تایید رسید. این شیوه جدید که به همراه ماموگرافی معمولی انجام می‌شود، دقت بیشتری در غربالگری برای سرطان پستان ایجاد می‌کند.

بازوی اشعه ایکس این ماشین با چرخش سریع روی پستان چندین تصویر از زوایای گوناگون ز ان می‌گیرد که بعد به صورت یک تصویر سه‌بعدی در هم ادغام می‌شوند. بررسی‌های مقدماتی بر روی 25000 زن نشان‌دهنده افزایش 47 درصدی در شناسایی سرطان با استفاده از ماموگرافی سه‌بعدی بوده است.

استنت‌های مدولی برای آنوریسم

آنوریسم آئورت- نواحی ضعیف‌ و متسع‌شده در بزرگترین شریان قلب- در صورت پاره شدن در اغلب موارد مرگبار هستند. درمان ترجیحی برای آنوریسم‌های بزرگ (با قطر 5.5 تا 6 سانتی‌متر و بزرگتر) یک جراحی غیرتهاجمی است که از راه عروق در آن یک استنت پیوندی در ناحیه مبتلای شریان کار گذاشته می‌شود، اما استنت‌هایی که در حال حاضر در بازار موجودند برای تا 40 درصد بیماران به خاطر آناتومی‌شان قابل‌استفاده نیست.

یک استنت مدولی جدید که اکنون در چند مرکز در دست کارآزمایی بالینی است، به جراحان کمک می‌کند که آنوریسم‌های پیچیده را درمان کنند، و جان بیماران در معرض خطر را نجات دهند.

 پرفوزیون ریوی خارج از بدن

بسیاری از افرادی که نیاز به پیوند ریه دارند، به علت کمبود ریه پیوندی نمی‌توانند پیوند شوند. یک علت مهم کمبود ریه پیوندی آسیب‌های های وارد بر ریه پس از مرگ است که باعث می‌شود ریه‌های جنازه‌ها برای پیوند قابل‌استفاده نباشد و تنها در 15 درصد موارد می‌توان ریه‌ها را از اهداکنندگان مرده برداشت.

یک تکنولوژی جدید "شستشوی ریه"- پرفوزیون ریوی خارج از بدن- می‌تواند با وارد کردن مایعات آماده‌کننده در آنها و در صورت نیاز داروها برای رفع عفونت‌ها، مانع از بروز این آسیب‌ها شود. کارشناسان تخمین می‌زنند که تا 40 درصد از ریه‌هایی که در حال حاضر قابل پیوند نیستند را می‌توان با این تکنولوژی که هم اکنون در اروپا و کانادا تایید شده است، ترمیم کرد.

 جراحی لیزر فمتوثانیه‌ای برای آب مروارید

اعمال جراحی برای درمان کاتاراکت یا آب مروارید- کدر شدن عدسی چشم- شایع‌ترین اعمال جراحی چشم است و در 95 درصد باعث بهبود بینایی بیماران می‌شود. یک تکنولوژی جدید "بدون تیغ" که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده است و پیش از این برای اعمال جراحی لیزیک به کار می‌رفت، با استفاده از پالس‌های لیزر که یک کوادروبیلینیوم ثانبه (فمتوثانیه)
طول می‌کشند می‌توان جراحی کاتاراکت را به طور دقیق‌تر انجام داد.

تکنیک لیزری بسیار دقیق‌تر از جراحی معمول کاتاراکت با تیغ جراحی است، و همچنین التهاب کمتری ایجاد می‌کند و هنگامی که پزشکان عدسی داخل چشمی را کار می‌گذارند، پایداری بیشتری را فراهم می‌آورد.

 اسکن دستی برای شناسایی ملانوم

ملانوم- مرگبارترین شکل سرطان پوست- است و تشخیص زودرس آن می‌تواند به درمان موثرتر آن بینجامد. یک وسیله دستی تایید شده بوسیله FDA از تکنولوژی تصویربرداری به کار رفته بوسیله ارتش برای هدایت موشک‌ها برای آنالیز غیرتهاجمی خال‌ها و نواحی مشکوک پوست استفاده می‌کند.

این وسیله نور با 10 طول موج متفاوت را به پوست می‌تاباند، بعد یک نرم‌افزار کامپیوتری تصاویر برداشته شده را با 10 هزار تصویر بایگانی‌شده از ملانوم و سایر سرطان‌های پوستی مقایسه می‌کند. در یک کارآزمایی بالینی 1300 بیمار، این وسیله در 1300 بیمار توانست 98 درصد موارد ملانوم را به درستی شناسایی کند.

داروهای بهتر برای سرطان پیشرفته پروستات

در دو سال گذشته داروهای جدیدی برای سرطان پروستات پیشرفته به تایید رسیده‌اند، از جمله سپیولوسل- تی، دانوسماب، آبیراترون، کابازیتاکسل، و انزالوآماید. بسیاری از این کارشناسان معتقدند که این داروها و سایر داروهای در دست تحقیق نهایتا سرطان پیشرفته پروستات را به بیماری قابل‌کنترل مزمنی بدل خواهند کرد.

 طیف‌سنجی توده‌ای برای شناسایی باکتری‌ها

هنگامی بیماری مبتلا به عفونت باکتریایی خطرناکی است، رسیدن به تشخیص سریع و کاربرد داروی درست ممکن است نجات‌بخش بیمار باشد. در گذشته کشت باکتری چند روز به طول می‌انجامید. تکنولوژی آزمایشگاهی طیف‌سنجی توده‌ای امکان شناسایی دقیق‌تر باکتری‌ها در نمونه را در طول چند دقیقه با هزینه‌ای در حد 50 سنت فراهم می‌کند.

درمان با نورومدولاسیون برای سردردهای شدید

بیماراین دچار میگرن‌های خیلی شدید یا سردردهای خوشه‌ای را می‌توان با کار گذاشتن یک ایمپلنت ریز به اندازه بادام برای مهار کردن درد بدون دارو درمان کرد.

این تحریک‌گر عصبی با یک برشی جراحی کوچک درون لثه فک بالایی کاشته می‌شود، و بیمار می‌تواند این ایمپلنت مهارکننده درد را با یک دستگاه کنترل از راه دور، هنگامی که احساس می‌کند درد دارد شروع می‌شود، فعال کند. مطالعات در اروپا نشان داده است که در 68 درصد بیماران مبتلا به سردردهای خوشه‌ای به این روش درمانی نورومدولاسیون از شدت درد کاسته می‌شود، حملات سردرد کاهش می‌یابد یا هر دو تاثیر ایجاد می‌شود.

این وسیله اکنون از لحاظ میزان تاثیربخشی در درمان میگرن در دست بررسی است.

جراحی باریاتریک برای کنترل دیابت

پزشکان پس از اینکه متوجه شدند جراحی‌های باریاتریک - جراحی‌های کاهش وزن- در بسیاری موارد باعث می‌شود، بیماری مبتلایان به دیابت نوع 2 - حتی پیش از ترک بیمارستان - بهبود یابد، بررسی درباره استفاده از این اعمال جراحی برای درمان افراد چاق مبتلا به دیابت کنترل‌نشده را آغاز کردند.

یک بررسی در این باره که در سال 2012 که نتایج آن در "ژورنال پزشکی نیوانگلند" منتشر شد، دنیای پزشکی را شگفت‌زده کرد. این بررسی با مقایسه بیماران دیابتی که دارو و مشاوره برای اصلاح سبک زندگی دریافت می‌کردند، و دیابتی‌هایی که با جراحی باریاتریک درمان شده بودند، نشان داد که در بیماران جراحی‌شده با احتمال بسیار بیشتری دیابت درمان می‌شود- و اغلب میزان کلسترول و فشار خون نیز پایین می‌آید.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این جراحی ممکن است حتی علاجی برای دیابت نوع 2 باشد.

کد خبر 244158

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز