همشهری آنلاین: فهرست اساتید دارای پراستناد ترین مقالات در پایگاه استنادی ISI از سوی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری منتشر شد.

جعفر مهراد

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر جعفر مهراد   رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام کرد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر استادان و پژوهشگران ایرانی در تولید علم سهم موثری داشته و موجبات ارتقاء علمی، تحقیقاتی، فناوری و نوآوری را در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به ارمغان آورده‌اند، حاصل تلاش و مجاهدت های علمی پژوهشگران ایرانی علاوه بر کاربردهایی که در عرصه های مختلف علمی، صنعتی و اجتماعی دارد به صورت مقاله‌های پژوهشی نیز در مجلات معتبر بین‌المللی چاپ و منتشر می‌شود.

ایران از نظر تولید علم مقام شامخی در بین کشورهای جهان دارد در حالی که حجم مقالات دانشمندان ایرانی در خور توجه است، کیفیت مقالات تولید شده نیز منطبق با معیارهای علم سنجی و بر حسب استناد اندازه گیری می‌شود.

براساس اعلام این پایگاه، استناد، نماد کیفیت است. استناد به دانشمندان و پژوهشگران بخش مهمی از فرایند تحقیق و ارزش و اعتبار نویسنده به حساب می آید. تحلیل استنادی در پایگاه هایی که به همین منظور تاسیس شده است از اصول اساسی سنجش عملکرد پژوهشگران قلمداد می‌شود.

پایگاه ISI یکی از نظام‌های استنادی معتبر بین المللی است. ثبت و نمایه سازی مقالات علمی در این پایگاه و مطالعه تعداد استنادهای دریافت شده توسط پژوهشگران برتر حایز اهمیت فراوان است. در حالی که چندین ده هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران به تدریس و تحقیق مشغول می‌باشند، نقش پژوهشگران پر استناد از همه برجسته تر است.

از این رو طبق داده های موجود در ISI، دکتر مهدی دهقان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه اول را از نظر تعداد استنادهای دریافت شده در اختیار دارد.

رتبه های دوم تا پنجم پژوهشگران پر استناد ایرانی به ترتیب به دکتر محمد عبدالهی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر حبیب فیروزآبادی از دانشگاه شیراز، دکتر مجتبی شمسی پور از دانشگاه رازی و دکتر مهراورنگ قائدی از دانشگاه یاسوج تعلق دارد.

دکتر محمدرضا گنجعلی (دانشگاه تهران)، دکتر علی کاوه (دانشگاه علم و صنعت ایران)، دکتر سعید عباسبندی (دانشگاه بین‌المللی امام خمینی) (ره)، دکتر بیژن دواز ( دانشگاه یزد) و دکتر محمد علی زلفی گل (دانشگاه بوعلی سینا) نیز به ترتیب رتبه‌های شش تا ده پژوهشگران پر استناد ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند.

دکتر مهراد در بخش دیگر از این گزارش اعلام کرد: رتبه‌های یازده تا پانزده از نظر تعداد استنادهای دریافت شده در اختیار دکتر علی اصغر انصافی (دانشگاه صنعتی اصفهان)، دکتر علی نظری (دانشگاه آزاد اسلامی)، دکتر محمدرضا زرین دست (دانشگاه علوم پزشکی تهران)، دکتر پور عبدالله ( دانشگاه آزاد اسلامی) و دکتر مسعود صلواتی نیاسری (دانشگاه کاشان) می باشد.

دکتر سیاوش مدائن دومین شخصیت علمی از دانشگاه رازی، پژوهشگر پراستناد ISI، مقام 16 را به دست آورده است.

دکتر علی مرسلی وابسته به دانشگاه تربیت مدرس، برحسب تعداد استنادهای دریافت شده رتبه 17 را در اختیار دارد.

دکتر علی رمضانی، دکتر ناصر ایرانپور و دکتر امید اخوان نیز به ترتیب پراستنادترین پژوهشگران ایرانی، رتبه‌های 18، 19 و 20 را به دست آورده‌اند. این پژوهشگران به ترتیب به دانشگاه‌های زنجان، شیراز و صنعتی شریف تعلق دارند.

رتبه های 21 تا 25 مربوط به دکتر زمانی (دانشگاه آزاد اسلامی)، دکتر داوود گنجی (دانشگاه مازندران)، دکتر نظام الدین دانشور (دانشگاه تبریز)، دکتر احمد شعبانی (دانشگاه شهید بهشتی) و دکتر مجید هروی (دانشگاه الزهرا) می‌باشد.

دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تربیت مدرس، انستیتو پاستور ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران مفتخر به پژوهشگران پراستناد ایرانی در ISI به ترتیب شامل دکتر عبدالرضا حاجی پور (رتبه 26)، دکتر تورج محمدی (رتبه 27)، دکتر یدا... یمینی (رتبه 28)، دکتر مرتضی محمودی (رتبه 29) و دکتر رضا ملک زاده (رتبه 30) می‌باشند.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: روش استناد دهی به منابع و مراجع به دقت نظر احتیاج دارد. استنادها بر حسب موضوع و تناسب هم باید شامل مواد و منابع نوشته شده در داخل و هم شامل منابعی باشد که در خارج از کشور چاپ و منتشر می‌شود. عدم توجه به منابع داخلی نادیده انگاشتن حقوق معنوی استادان و پژوهشگرانی است که در تولید علم پیشگام می‌باشند. چنانچه این مسأله که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است رعایت شود، نتیجه به معرفی بیشتر دانشمندان ایران در عرصه‌های بین‌المللی منجر خواهد شد و این آن چیزی است که ایران برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی نیاز دارد.

کد خبر 243436
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار