همشهری آنلاین: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: انسجام ملی، پیوند ملت با نظام سیاسی و رهبری و مجموعه توان تکنولوژیکی، کشور ما را در موقعیتی قرار داده است که در یک صحنه درگیری احتمالی، دوستان ما از دشمنان ما بیشتر خواهند بود.

به گزارش ایسنا، سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان صبح امروز در مراسم افتتاح هفتمین کنفرانس علمی فرماندهی و کنترل ایران که در دانشگاه امام حسین (ع) برگزار شد، با بیان اینکه "در مذاکرات با گروه 1+5 تنها موضوع هسته‌ای ایران در دستور کار قرار دارد و بحث دیگری مطرح نیست"، اظهار کرد: ما باید به دنیا اثبات کنیم که مواضع نظام سلطه تنها بر یک بهانه یعنی تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متکی است.

وی در ادامه افزود: مواضع ملت ما باید افشاکننده معادلات نظام سلطه باشد. ما باید فضای شفافی در فعالیت‌های هسته‌ای خود در مقابل نهادهای بین‌المللی مسئول فراهم کنیم و مطمئن باشیم که دیگران هستند که باید اثبات کنند قابل اعتمادند. البته فعالیت‌های ما هم تاکنون این‌گونه بوده و گزارشی از انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ما دیده نشده است اما خباثت نظام سلطه این‌گونه است که در گزارش‌ها مواضع دوگانه مطرح می‌شود. نظام ما این اطمینان را داده است که در مسیر تولید سلاح قدم بر نمی‌دارد و هیچ‌کس به خود جرأت نمی‌دهد خلاف حکم شرعی حرام بودن سلاح اتمی قدم بردارد.

وزیر دفاع همچنین با بیان اینکه "بعد از انتخابات 24 خرداد اجماع جهانی علیه انقلاب و نظام متزلزل شد"، خاطرنشان کرد: نظام سلطه در این هنگام پیش‌دستی کرد و با عجله به دنبال این بود که از این فضا استفاده و مشکلات داخلی خود را حل کند. ما هیچ‌گاه با دیپلماسی و مذاکره مشکلی نداشته‌ایم.

وی در ادامه به تشریح دلایل تعجیل آمریکا در رسیدن به توافق با ایران اشاره کرد و گفت: اوباما به دنبال بازسازی و ترمیم چهره بیرونی آمریکا بود اما در این راستا به هیچ موفقیتی دست نیافت. در صحنه داخلی هم نتوانست موفقیتی کسب کند. آن‌ها به یک پیروزی بزرگ نیازمند بودند. البته ما هم خواستار این بودیم که پرونده هسته‌ای ما به مسیر عادی خود برگردد. چون هزینه‌هایی هم به ما وارد شده بود.

دهقان همچنین با بیان اینکه "توافقنامه ژنو یک توافق گام به گام و دوجانبه است"، اظهار کرد: همزمان با به نتیجه رسیدن مذاکرات، سیل عظیمی از دولت‌ها و شرکت‌ها به سمت ایران روانه شد و آن اجماع جهانی علیه ایران که بزرگترین سرمایه آمریکا بود، از بین رفت. اکنون دنیا و آمریکا به این نتیجه رسیده که توان هسته‌ای ایران قابل انکار نیست. ما امروز یک قدرت هسته‌ای هستیم و دانش و فناوری هسته‌ای را با اتکا به دانش بومی به دست آورده‌ایم.

وزیر دفاع در ادامه با بیان اینکه "بدون همراهی ایران، نظام سلطه نمی‌تواند از گرداب‌های خودساخته خارج شود"، افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران با شعار مقاومت در برابر نظام سلطه، الهام‌بخش ملت‌های دنیا شده است. امروز چالش ملت‌ها و نظام سلطه یک چالش فراگیر در سراسر جهان است.

وی خاطرنشان کرد:‌ تلاش‌های نظام سلطه برای به تسلیم کشاندن ملت ما شکست خورده و عزم و ایمان ملت ما را افزون کرده است. امروز ملت، هم در مذاکرات هسته‌ای و هم در صحنه جهانی ایستادگی کرده و این ایستادگی نظام سلطه را دچار چالش عمیق راهبردی کرده است.

وزیر دفاع همچنین تاکید کرد: آنچه برای ما مهم است، حفظ چرخه سوخت و غنی‌سازی است و باید تمام این فرآیند را در جغرافیای خود و با توان خود داشته باشد.

دهقان در پایان گفت: بعد از توافقنامه ژنو ما شاهدیم که مقامات آمریکایی همچنان کشور ما را تهدید می‌کنند، دلیل آن هم این است که آن‌ها می‌خواهند این‌گونه القا کنند که تهدید ایران باقی است، پس اجماع جهانی هم باید باقی بماند. اما شرایط منطقه‌ای و جهانی و شرایط داخلی آن‌ها به‌گونه‌ای است که آن‌ها نه قادرند و نه می‌توانند اقدام غیرعقلانی علیه کشور ما انجام دهند. آن‌ها نمی‌توانند پیامدهای یک اقدام غیرعقلانی علیه ایران را پیش‌بینی کنند.

کد خبر 241963
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز