همشهری آنلاین: بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت امروز (سه شنبه ١٢ آذر) به منظور شرکت در نشست ١٦٤ اوپک، تهران را به مقصد وین ترک کرد.

یکصد و شصت و چهارمین نشست عادی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) فردا (چهارشنبه ١٣ آذر) در مقر دائمی این سازمان در وین اتریش برگزار می شود.

به گزارش وزارت نفت، براساس برنامه نشست ١٦٤ اوپک، افتتاحیه این نشست با حضور وزیران نفت کشورهای عضو اوپک ساعت ١٢:٣٠ بعداز ظهر چهارشنبه (١٣ آذر) آغاز به کار می‌کند و ساعت ١٤:٣٠ به وقت تهران نشست پشت درهای بسته با حضور وزیران اوپک و دبیرکل این سازمان برای تصمیم گیری در باره سیاست های تولید این سازمان برگزار می‌شود.

اعضای اوپک در نشست ١٦٤ این سازمان درباره دو محور اصلی تعیین سیاست تولید و انتخاب دبیرکل جدید این سازمان به بحث و گفت و گو می پردازند.

دوره سه ساله دوم عبدالله سالم البدری در دسامبر سال گذشته میلادی به پایان رسیده بود اما با توجه به مشکلات پیش روی انتخاب دبیرکل جدید، اعضای اوپک در نشست ١٦٢ این سازمان تصمیم گرفتند، دبیرکل کنونی را برای یک دوره یک ساله دیگر تمدید کنند.

سه کشور ایران، عربستان و عراق نامزدهای خود را برای دبیرکلی این سازمان معرفی کرده اند که درصورت انتخاب برای یک دوره سه ساله دبیرکل این سازمان می‌شوند.

جمهوری اسلامی ایران، غلامحسین نوذری، وزیر نفت پیشین را به عنوان نامزد سمت دبیرکلی اوپک به دبیرخانه این سازمان معرفی کرده است.

عربستان سعودی ماجد منیف، نماینده هیئت عامل این کشور در اوپک و عراق سمیر الغضبان، مشاور ارشد نخست وزیر در امور انرژی را به عنوان نامزدهای خود برای سمت دبیر کلی اوپک معرفی کرده اند.

هر یک از این نامزدها برای انتخاب به عنوان دبیرکل جدید اوپک به اجماع کامل اعضا نیاز دارند و همین موضوع تا حدودی تصمیم گیری در این باره را دشوار کرده است.

تصمیم گیری در باره تعیین سیاست تولید اوپک در نیمه نخست سال ٢٠١٤، گزارش دبیرکل از تحولات بازار نفت در فاصله دو نشست، گزارش کمیسیون اقتصادی اوپک، گزارش تولید نفت اوپک در بازه زمانی ماه اوت تا اکتبر ٢٠١٣، خلاصه تصمیم های نشست ١٤١ هیئت عامل اوپک که پنجم و ششم نوامبر ( ١٤ و ١٥) در وین برگزار شد، در دستور کار نشست ١٦٤ اعضای اوپک قرار خواهد داشت.

همچنین نشست مطبوعاتی نشست ١٦٤ اوپک برای اعلام نتایج این نشست با حضور عبدالله سالم البدری، دبیرکل اوپک و رئیس هیئت نمایندگی کویت، که کشورش ریاست دوره ای اوپک را بر عهده دارد، ساعت ١٨:٣٠ روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

کد خبر 241100

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار