گروه اقتصادی - رضا کربلایی: نخستین بودجه دولت یازدهم با دلار ۲۶۰۰تومانی بسته می‌شود؛ دست‌کم ۴۰۰تومان ارزان‌تر از نرخ بازار آزاد.

این خبری است که  نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به نقل از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اعلام کرده است؛ آن‌هم 2روز مانده به تقدیم احتمالی لایحه بودجه سال آینده توسط حسن روحانی به مجلس.بسته شدن بودجه بر مبنای هر دلار 2600تومان نشان می‌دهد که دولت مصمم است تا نرخ ارز در بازار آزاد را کاهش دهد.

اما چگونه و آیا این تدبیر به یکسان‌‌سازی نرخ ارز خواهد انجامید؟ کارشناسان در روزهای اخیر در گفت‌وگو با همشهری پیشنهاد داده بودند تا از یک سو نرخ رسمی ارز در بودجه93 افزایش یابد و از سوی دیگر نرخ آزاد با درنظرگرفتن احتمال دسترسی به منابع ارزی کشور و تعادل بین عرضه و تقاضا کاهش یابد.

این یک راه میانه برای یکسان‌سازی نرخ ارز می‌تواند باشد، اما پایین نگه‌داشتن ارز رسمی از ارز آزاد شاید به این دلیل باشد که تیم اقتصادی دولت به گشایش ارزی در نتیجه موفقیت در توافق هسته‌ای امید زیادی دارد. سخنگوی دولت قرار است به‌زودی درباره جزئیات بودجه سال آینده و علت مبنا قراردادن نرخ ارز رسمی توضیح دهد.

بودجه93 به‌گفته حسین سبحانی‌نیا، عضو هیأت رئیسه مجلس، قرار است 2روز مانده به پایان مهلت قانونی یعنی پس فردا چهارشنبه به‌دست نمایندگان برسد؛ اقدامی کم سابقه، دست‌کم نسبت به 8سال ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد که همواره لایحه بودجه با نهایت تأخیر تقدیم مجلس می‌شد.

کد خبر 240822

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار