چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ - ۰۶:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس اورژانس کشور گفت: این سازمان فقط یک هلی‌کوپتر امدادی دارد، ۳۱۰۰ آمبولانس بنز اسپرینتر که سال ۸۳ خریداری شده‌اند، فرسوده شده و به خرج افتاده‌اند، ۹۰ پایگاه اورژانس از برنامه عقب هستیم و حتی ۶۰ پایگاه اورژانس نیز از اول سال به خاطر کمبود بودجه و نیرو تعطیل شده‌اند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، محمد تقی طالبیان گفت: اورژانس کشور در زمان حاضر فقط یک دستگاه هلی کوپتر در اختیار دارد و 5 دستگاه آمبولانس هوایی و هلی کوپتر نیز از نیروی انتظامی اجاره کرده‌ایم که در واقع برای کار اورژانس ساخته نشده و استانداردهای لازم را ندارند به همین علت امکان پوشش جاده‌های فرعی را در کشور نداریم.

وی افزود: طی نامه‌ای به جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری درخواست خرید 44 بالگرد اورژانس را طی یک برنامه 10 ساله داده‌ایم تا بتوانیم مسئولیت پوشش جاده های فرعی کشور را برای ارائه خدمات اورژانس به عهده بگیریم.

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: هلی کوپتر اورژانس مشخصات خاص خود را دارد و باید امکان پرواز و نشستن سریع، پرواز در شب و تجهیزات اورژانس را داشته باشد در حالی که هیچ یک از 6 هلی کوپتر در اختیار فعلی اورژانس این مشخصات را ندارند و برای این کار ساخته نشده‌اند.

طالبیان گفت: هر دستگاه هلی‌کوپتر اورژانس با آشیانه و تجهیزات لازم آن بین 22 تا 25 میلیارد تومان هزینه دارد و این رقم در مقابل خودروهایی یک تا دو میلیاردی که در خیابان‌های تهران دور می‌زنند رقم بالایی نیست، زیرا آمبولانسهایی هستند که سالها می‌توانند جان انسانهای زیادی را نجات دهند.

وی ادامه داد: نه تنها از نظر اورژانس هوایی مشکل داریم بلکه حتی در زمنیه اورژانس زمینی نیز با مشکلات زیادی موجه هستیم، سال 83 و 84 با خرید 3100 دستگاه آمبولانس بنز اسپرینتر ناوگان اورژانس کشور برای آن زمان نوسازی شد. اما عمر مفید این آمبولانسها در کشورهای پیشرفته 5 سال و در برخی کشورها 7 سال است و اگر فرض کنیم که در کشور ما عمر مفید این خودروها 10 سال هم باشد، باز هم این خودروها فرسوده شده‌اند و ما شاهد این هستیم که این خودروها اکنون به خرج افتاده و باید جایگزین شوند.

رئیس اورژانس کشور افزود: اگر بخواهیم این ناوگان فرسوده را نوسازی کنیم باید حداقل سالانه 10 درصد این آمبولانس‌های فرسوده یعنی سالی 310 آمبولانس نو خریداری کنیم تا جایگزین آمبولانس‌های فرسوده شوند.

کد خبر 239426
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز