گروه دانش و سلامت: با اینکه بررسی‌های میدانی خبرنگار همشهری از داروخانه‌ها نشان می‌دهد که واکسن آنفلوآنزا نایاب است، رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که تاکنون یک میلیون دوز از این واکسن وارد کشور شده است.

البته واردکردن واکسن در شرایطی که ایران خود تولید‌کننده این واکسن است باعث شگفتی است اما همین مقام مسئول خبر داده که دلیل این مسئله، مشکلات ایجادشده در خط تولید مؤسسه رازی بوده است. با این حال به‌نظر می‌رسد که همین مقدار واکسن وارد شده نیز به نحو صحیحی در داروخانه‌ها توزیع نشده است به‌طوری که رئیس انجمن داروسازان ایران، توزیع ناعادلانه این واکسن‌ها در داروخانه‌های دولتی و خصوصی را عامل ایجاد بازار سیاه این واکسن در کشور دانسته و به آن اعتراض کرده است.

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با فارس در مورد کاهش ذخیره برخی واکسن‌ها گفت: خط تولید مؤسسه رازی با سابقه ده‌ها سال تولید واکسن، در سال‌های اخیر دچار مشکلاتی شد و ما مجبور شدیم برخی واکسن‌ها را که باید از تولید داخل تأمین می‌کردیم از خارج بخریم. وی ادامه داد: اینکه گفته شده برخی از واکسن‌ها ذخیره یک‌ماهه دارند، فقط مربوط به یکی از واکسن‌های تولید داخل است که مؤسسه رازی نتوانسته به موقع به ما تحویل دهد، بنابراین ما مجبور شدیم آن را از خارج از کشور تأمین کنیم و در نتیجه ذخیره‌مان کم شد.

دیناروند از عنوان‌کردن نام این واکسن «برای اینکه در جامعه نگرانی ایجاد نشود» امتناع کرد و گفت:‌ به مردم این اطمینان را می‌دهیم که جای هیچ‌گونه نگرانی نیست چرا که این واکسن هم‌اکنون تأمین شده، جایگزین خارجی آن مشخص و خریداری شده است. رئیس سازمان غذا و دارو افزود: بنابراین یک میلیون دوز از واکسن مورد نظر وارد کشور و توزیع شده است و 2میلیون دوز دیگر نیز تا هفته آینده وارد می‌شود. با این حال رئیس انجمن داروسازان ایران، توزیع ناعادلانه واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های خصوصی و دولتی را علت ایجاد بازار سیاه واکسن عنوان کرد و گفت: ما شدیدا به این نوع توزیع واکسن در داروخانه‌های خصوصی اعتراض داریم.

دکتر رهبر مژدهی‌آذر در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: متأسفانه شیوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های خصوصی درست نیست، به‌طوری که به هر داروخانه 10عدد واکسن در یک‌ماه داده‌اند. وی با عنوان این مطلب که اطلاع داریم در بعضی از شهرستان‌ها تمامی واکسن‌های موجودی در اختیار داروخانه‌های هلال احمر است، تأکید کرد: انجمن داروسازان ایران نسبت به این تبعیض و بی‌عدالتی در توزیع واکسن اعتراض دارد و معتقدیم به این شیوه و روش، واکسن به‌دست مردم نخواهد رسید.

مژدهی‌آذر در توضیح این ادعای خود گفت: 10عدد واکسن فقط بین کادر داروخانه توزیع می‌شود و به‌دست مردم نمی‌رسد زیرا افرادی که در داروخانه مشغول کار هستند مثل بقیه مردم دارای افراد سالخورده و کودک هستند که می‌خواهند واکسن به‌دست آنها برسد، بنابراین واکسن برای توزیع بین مردم باقی نمی‌ماند.

رئیس انجمن داروسازان ایران با اعتراض به این شیوه توزیع واکسن در داروخانه‌های خصوصی، افزود: دوباره بازار سیاه راه خواهد افتاد. وی با اعلام اینکه توزیع واکسن آنفلوآنزا نیازمند داشتن نسخه پزشک است، گفت: البته داروخانه‌ها به توصیه شفاهی پزشکان بسنده کرده و این واکسن را بدون نسخه در اختیار مردم قرار می‌دهند. مژدهی‌آذر، نرخ واکسن آنفلوآنزا را 28هزار و 500تومان اعلام کرد و افزود: سال گذشته قیمت این واکسن بین 11تا 15هزار تومان بود که به‌نظر می‌رسد سال گذشته با ارز مرجع وارد شده بود. رئیس انجمن داروسازان ایران در پایان گفت: قطعا اگر واکسن آنفلوآنزا به‌صورت مساوی بین داروخانه‌ها توزیع شود، مردم برای تهیه آن دچار مشکل نخواهند شد.

کد خبر 238190

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار