چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: بیژن رفعتی منتخبی از نقاشی های آبستره، کلاژ و اینستالیشن هایی را که در ۱۳ سال اخیر خلق کرده است، عصر جمعه ۱۷ آبان ماه به گالری آریانا می‌آورد.

نمایشگاه آثار هنری

به گزارش همشهری آنلاین، «بیژن رفعتی» با بیان اینکه این نمایشگاه دربرگیرنده منتخبی از آثار پنج دوره اخیرش است گفت: این آثار را از سال 2000 تاکنون خلق کرده ام و تاکنون برخی از آثار این مجموعه در قالب نمایشگاه انفردی و گروهی در خارج از کشور در معرض دید علاقمندان قرار گرفته اند.

وی افزود: در این نمایشگاه 40 اثر را به نمایش می‌گذارم که 32 اثر این مجموعه شامل نقاشی های آبستره است و هشت اینستالیشن که هر کدام از این کارها شامل 40 اثر دیگرند که با هم یک کلیت را می‌سازند.

نقاشی های این مجموعه نیز در ابعاد دو متر و 12 در 84 سانتیمتر بر روی بوم خلق شده و این اندازه سال هاست که مورد توجه من است.

به گفته این هنرمند او در اینستالیشن ها؛ ابتدا بر روی قوطی های سیگارلو (سیگار های کوچک برگ) از نقاشی و عکس هایی که پیش از خلق کرده کلاژ کرده و پس از آن این قوطی ها را بر روی برگه هایی از کتاب های هزاره های گمشده پرویز رجبی که به خط بریل نوشته شده نصب کرده است و در درون هر پاکت سیگار نیز یکی از شعر های منتشر نشده خود را قرار داده که در نهایت مجموعه ای از این کلاژ ها با هم یک کلیت واحد را می‌سازند.

وی درباره انتخاب برگه هایی از کتاب هزار ه های گمشده گفت: این مجموعه کتاب درباره تاریخ است و من به تاریخ علاقه ای ویژه ای دارم.

من برگه هایی از این کتاب را به خط بریل نوشته ام و بعد پاکت های سیگار را بر روی آنها نصب کرده ام؛ در واقع گویی ما تاریخ را به نوعی فراموش کرده ایم و وقتی این کلاژها بر روی این برگ ها جا خوش می‌کنند اصلا زمینه ای برای مرور تاریخ وجود ندارد.

رفعتی در آثارش توجه ویژه ای به دوگانگی دارد و معتقد است با این که حقیقت وجود دارد اما ما به هیچ شکلی نمی‌توانیم آن را به تصویر بکشیم.

او برای بیان دوگانگی از متریال های مختلفی استفاده می‌کند و به ایده ها، معنا و خاطرات در آثارش توجه ویژه ای دارد.

بیژت رفعتی متولد 1323 تهران است. او تحصیلاتش را در رشته های کارشناسی اقتصاد و توسعه و علوم تربیتی تا مقطع دکترا ادامه داده است و سال ها در مرکز مطالعات پیشرفته در جمعیت و انرژی و صندوق بین المللی پول کار کرده است و به عنوان استاد در دانشگاه هاروارد تدریس کرده است.

وی نقاشی را از دوران کودکی به صورت خود آموخته و در دوران اقامتش در آمریکا محضر برخی از بزرگان جهان را درک کرده است.

رفعتی یک هنرمند چند رسانه ای است که 25 سال گذشته، 15 نمایشگاه انفرادی برپا کرده و در بیش از 30 گروهی شرکت کرده است.

آثار او تاکنون در مجموعه های شخصی در ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، هلند، ژاپن، برزیل، اروگوئه و ایران نگهداری می‌شود.

گالری آریانا باحدود 500 متر فضای نمایشگاهی به لحاظ معماری، فضای نمایشگاهی، طراحی داخلی و نورپردازی، یکی از استانداردترین گالری‌های تهران به شمار می‌رود.

این نمایشگاه عصر روز جمعه 17 آبان ماه به صورت عمومی افتتاح می‌گردد و به مدت یک ماه به صورت خصوصی در گالری آریانا واقع در خیابان فرشته پلاک 9 دایر می‌باشد.

کد خبر 237867
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز