همشهری آنلاین: ستاد حوادث غیر مترقبه کشور به مردم و مسوولان مناطق جنوبی، استان‌ها و جزیره‌های حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان به‌دلیل خطر توفان حاره‌ای(گونو) توصیه کرد مسایل ایمنی را رعایت کنند.

به گزارش ایرنا با توجه به آخرین پیش‌بینی‌ها و تغییر مسیر حرکت توفان حاره‌ای به سوی مناطق جنوبی تنگه هرمز از اواخر وقت امروز چهارشنبه(16 خرداد) تا اواخر وقت روز پنج شنبه، سایت ستاد حوادث غیر مترقبه ، به هم‌میهنان توصیه‌هایی کرده است:

در مناطق بندر جاسک، بندر عباس و نیز جزایر قشم، هرمز، لارک ، هنگام به پیامدهای ناشی از امواج دریا و مسایل ایمنی به خصوص در خط ساحلی و مناطق پست توجه ویژه‌ای شود.

ستاد حوادث غیر مترقبه در اخطاریه امروز به اطلاع عموم مردم رساند که نقشه‌های هواشناسی، مرکز توفان حاره‌ای را در شمال شرق دریای عمان نشان می دهد.

پیش‌بینی می‌شود طی ‪ ۲۴‬ساعت آینده این توفان با حرکت به سمت شمال‌غرب ، مناطق بیشتری از کشور را تحت تاثیر قرار دهد و سبب بارش شدید، وزش باد- شدید، رعد و برق و مواج شدن دریا در سواحل جنوب شرقی کشور و شرق تنگه هرمز گردد.

به گزارش سایت ستاد حوادث غیرمترقبه، دامنه بارش ناشی از این سامانه حاره‌ای،مناطقی از سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تا روز جمعه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به سبب نزدیک شدن غیر معمول توفان حاره‌ای (گونو ‪ (Gonu‬ازدریای عمان به سوی سواحل ایران، شدت وزش باد بیش از ‪ ۳۰‬متر بر ثانیه یا ‪ ۱۱۰‬کیلومتر در ساعت پیش‌بینی می‌شود.

بارش‌های شدید رگباری همراه با رعد و برق و مواج بودن دریای عمان و تنگه هرمز ازاوایل امروز چهارشنبه تا پنج شنبه برای شهرهای ساحلی استان سیستان و بلوچستان و شهرهای ساحلی شرق استان هرمزگان نیز از دیگر موارد است.

ارتفاع موج در مناطق یاد شده به ‪ ۴‬تا ‪ ۵/۵‬متر می‌رسد که خطر آب گرفتگی مناطق پست ساحلی را در پی خواهد داشت.

این سایت درباره نحوه تشکیل توفان حاره‌ای نوشته است : این توفان در عرض‌های نزدیک استوا در روی آب‌های اقیانوس هند که دمای آن بیشتر از ‪۲۶‬ درجه سلسیوس است تشکیل شد.

سرعت آن بین ‪ ۱۵۰‬تا ‪ ۲۰۰‬کیلومتر بر ساعت بوده و از مبدا تشکیل به‌سوی غرب حرکت کرده و در حین حرکت به سوی غرب از جنوب هندوستان وارد مرحله سیکلون حاره‌ای می‌شود.

این ستاد اعلام کرد: در اخطاریه‌های بعدی چگونگی تغییر جهت حرکت این توفان به اطلاع هم‌میهنان خواهد رسید.

کد خبر 23718

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار