سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: نمایشگاه گروهی کارتون و کاریکاتور با عنوان «دورهمی» از جمعه سوم آّبان ماه در گالری مهروا به نمایش در می‌آید.

نگارخانه

به گزارش همشهری آنلاین، این نمایشگاه با نمایشگاه گردانی «آروین»‌ آثاری از کامبیز درم بخش، جواد علیزاده، داوود شهیدی، علی جهانشاهی، جمال رحمتی، حسن کریم زاده، فیروزه مظفری، هادی حیدری، سیامک پورجبار، بهزاد باشو، ایلیا تهمتنی، آروین، پیام برومند، سارا طبیب زاده و مهدی کریم زاده را به نمایش خواهد گذاشت.

آروین درباره این نمایشگاه نوشته است: «سوم آبان ماه 1392 درست یک‌صد و هشت سال و نوزده روز از ورود کاریکاتور و کارتون به ایران و رواج آن میان عموم مردم از طریقِ هفته‌نامه‌ "ملانصرالدین" می‌گذرد.

در طول یک قرن اخیر، مطبوعات نخستین خاستگاه و بستر اصلی عرضه و ارائه‌ کارِ کاریکاتوریست‌ها و کارتونیست‌ها بوده است.

در دهه‌های چهل و پنجاه خورشیدی کار این هنرمندان، مایه‌های هنری و روشنفکری بیشتری گرفت و جای خود را خارج از فضای روزنامه و رسانه‌های مطبوعه، در گالری‌های هنری باز کرد.

در این رسانه‌ تازه، کاریکاتور و کارتون فرصت رشد و شکوفایی بیشتری یافت و به گستره‌ وسیع‌تر مخاطب و بستر ماناتری دست پیدا کرد ‌که هم رسالتش یا همان نقد و تصویر مضامینی ژرف بدون بهره از کلام را به جا می‌آورد و هم ویژگی‌های بصری و زیبایی‌شناختی منحصر به فردش را در قاب و بر دیوار گالری‌ها نشان می‌داد و بر دیوارهای گرم خانه‌ها و مجموعه‌های هنری راهی باز می‌کرد.

"دورِهمی" در امتداد همین مسیر است و با گردهمایی چندی از بزرگان و پیشکسوتان این هنر در کنار نسل سوم و نام‌های آشنای این عرصه در مطبوعات و رسانه‌های نو»‌.

نمایشگاه دورهمی تا 19 آبان ماه همه روزه به جز پنجشنبه ها در گالری مهروا به آدرس تهران - کریمخان زند - خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی) پلاک 38 دایر است.

کد خبر 235957
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی