همشهری آنلاین: دانشمندان انگلیسی، ویروسی را شناسایی کرده‌اند که باکتری‌های عامل عفونت بیمارستانی را می‌خورد ؛ پیشرفتی که می‌تواند جایگزین داروهای آنتی بیوتیک و حل معضل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک شود.

bacteriophage virus

این شیوه جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک‌ها در درمان عفونت‌های باکتریایی عرضه می‌کند که در آن از ویروس‌های طبیعی موسوم به باکتریوفاژها یا باکتری‌خوارها و یا به طور خلاصه فاژها استفاده می‌شود.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه لیستر، فاژهایی را که به طور خاص باکتری (Clostridium difficile (C.diff, را هدف قرار می‌دهد، جدا کردند. C.diff موجب بروز عفونت بیمارستانی می‌شود که سال گذشته موجب مرگ هزار و 646 شهروند انگلیسی شده است.

در بررسی‌های آزمایشگاهی این ویروس‌ها در برابر خطرناک ترین نوع این باکتری 90 درصد موفق عمل کردند.
خطر افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها یکی از مهمترین خطرات برای سلامتی در سراسر جهان هستند. مارتا کلوکی مجری این تحقیقات می‌گویند فاژها می‌توانند نقش مهمی را در دهه‌های پیش رو در درمان عفونت‌های باکتریایی ایفا کنند.

وی افزود: تاثیر آینده آنتی بیوتیک‌ها رو به کاهش است چرا که باکتری‌های بیشتری هوشمند می‌شوند و از این داروهای معجزه آسا را دور می‌زنند. همین امر نیاز برای جستجوی درمان‌های جدید را افزایش می‌دهد.

بر خلاف آنتی بیوتیک‌ها، فاژها به طور کلی فقط یک گونه باکتری را هدف قرار می‌دهند. این امر می‌تواند آن‌ها را به عنوان درمانی برای عفونت‌های C.diff موثر واقع کند. این درحالی است که درمان با آنتی بیوتیک وقتی با تعادل باکتری خوب در روده تداخل کند، خطرناک می‌شود.

فاژها سلول‌های باکتری را عفونی و DNA خود را درون سلول تکثیر می‌کنند. این کار نه تنها موجب مرگ باکتری می‌شود بلکه فاژهای جدیدی که از سلول مرده آزاد می‌شوند برای کشتن دیگر سلول‌های باکتری گسترش می‌یابند.

 

کد خبر 235817

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار