یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۹:۵۷
۰ نفر

همشهری آنلاین-المیرا صدیقی: تمام آن دسته از والدینی که سالها پیش بچه‌های چپ دستشان را مجبور کرده‌اند که علی رغم میلشان مداد را با دست راست بگیرند بد نیست چند نکته را در مورد افرادی که چپ دست هستند بدانند.

تا چندین سال قبل هم افرادی که چپ دست بودند برای دیگر اطرافیانشان جای سئوال داشتند و بحث در مورد آنکه چپ دست‌ها باهوش‌ترند یا راست دستها خیلی زود همه‌گیر شد و محققان نظرات متفاوتی را در مورد این موضوع اعلام کردند.

اما آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که تمام آن دسته از افرادی که دست چپ هستند در قسمت های مشخصی از مغزشان نسبت به راست دست‌ها پیشرفته تر هستند. به طور مثال آنها خلبانان بهتری می‌شوند و معمولا از جمله افرادی هستند که به  راحتی می‌توانند دو کار صحبت کردن و رانندگی کردن را هم زمان به خوبی انجام دهند.

 اثبات این موضوع که آنها به راحتی می‌توانند از پس دو کار فکری هم زمان برآیند در تحقیقات گسترده مجله "هوش" ثبت شده و ظاهرا شکی هم در مورد آن وجود ندارد.

تحقیقات در دانشگاه ملی استرالیا نیز نشان دهنده آن است که چپ دست‌ها معمولا هنگام یاد گیری زبان از هر دو نیم کره مغزشان استفاده می‌کنند و این در حالی است که راست دستها فقط از نیمکره راست خود کمک می گیرند.

دو نیمکره مغز در واقع شبیه هم هستند. آنها در مورد دریافت اطلاعات دقیقا یکسان عمل می کنند و یک راهکار را برای تحلیل در نظر می‌گیرند. اما معمولا  وظایفی همچون زبان معمولا در یکی از آنها صورت می گیرد که در مورد چپ دستها ظاهرا هر دو این دو نیمکره‌ها فعال هستند.

دیگر منطقه ای که در مغز نقطه ای کاملا مشخص دارد همان دریافت اطلاعات است که معمولا در سمت راست بدن انجام می شود. به این معنا که از سمت راست اطلاعات وارد شده و به نیمکره چپ می‌رود تا مورد تحلیل قرار بگیرد و اطلاعاتی هم که از قسمت چپ بدن وارد شده‌اند به نیمکره راست رفته و در آنجا مورد تحلیل قرار می‌گیرند که در هر دو حالت مغز آنها را دریافت کرده و پس از ترکیب آنها دستوری را برای شنیدن و یا دیدن صادر می‌کند.

آخرین تحقیقات در مورد چپ دستها نشان دهنده آن است که مغز این افراد به دریافت اطلاعات از هر دو نیمکره خود کمک می‌گیرد و این در حالی است که گسترده‌ترین تحقیقات روی افراد چپ دست و راست دست نیز نشان داده است که ارتباط بین نیمکره راست و چپ در افراد چپ دست بسیار بهتر و سریعتر از راست دست هاست.

و به این معناست که چپ دست‌ها در فعالیت‌هایی همچون ورزش و بازی‌ها بسیار سریعترند و واکنشهای سریع آنها باعث بهتر بودن آنان می‌شود زیرا می‌توانند به راحتی از هر دو نیمکره مغز خود استفاده کنند تا در فعالیت‌ها شرکت کنند و در ضمن هر زمان که یک سمت مغز آنها از دریافت اطلاعات خسته شد و توانایی آن پائین آمد نیمکره دیگر به سرعت به کمک آمده و جای آن را می‌گیرد.

به همین علت است که افراد کهنسال چپ دست معمولا در زمان پیری که مغز هر فردی رو به کندی می‌رود حال بهتری دارند و می توانند حافظه و عکس العملهای بهتری داشته باشند.

با وجود این حقایق اگر هنوز در هر گوشه از دنیا افرادی وجود دارند که به اجبار فرزندان خود را به گرفتن مداد با دست راست تشویق می کنند لطفا دست نگه دارند. او اگر چپ دست باشد بسیار بهتر است.

کد خبر 23560

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز