شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: مجموعه صوتی «صدای بنان» در قالب چهار آلبوم به بازار موسیقی کشور رسید.

بنان

به گزارش ایسنا، «نامه‌های گمشده»‌ اولین لوح فشرده این مجموعه است.

این آلبوم، مجموعه‌ای از آوازها و تصنیف‌های غلامحسین بنان با آهنگسازی علینقی وزیری، محمود تاج‌بخش، محمود ذوالفنون، مهدی مفتاح و مهدی خالدی است.

این اثر در دستگاه سه‌گاه، آواز دشتی، آواز بیات اصفهان، آواز بیات ترک و آواز ابوعطا اجرا شده است.

«بلبل مست»، «شب»، «شرط ره»، «شب شادی»، «نامه‌های گمشده» و «امروز مها» تصنیف‌های این مجموعه هستند.

در بخش آوازی اثر نیز جواد معروفی(پیانو)، ابراهیم سرخوش(تار)، محمود تاج‌بخش(ویلن) و عبدالله جهان‌پناه (ویلن) بنان را همراهی می‌کنند.

«قصه شب» آلبوم دیگری است که در قالب این مجموعه منتشر شده است.

در دفترچه ی سی دی می خوانیم: «صدای بنان گرم و لطیف و خوش آهنگ است. کوتاه می‌خواند اما با ملاحت و پخته. تأثیر آواز بنان در موسیقی ایرانی چنان است که برخی آواز ایرانی را به قبل و بعد از بنان تقسیم کرده‌اند.

بنان به صرافت دریافته بود که هنرش به قشر فرودست جامعه رسوخ نکرده است. سال ۱۳۳۷ همزمان با بازگشت از سفر استعلاجی خارج از کشور که برای مداوای چشم رفته بود تصمیم گرفت در مواضع هنری خود بازنگری کند. او در ادامه این تصمیم از ساخته های نصرالله زرین پنجه، محمود ذوالفنون، حسینعلی ملاح، منوچهر لشکری، عبدالله جهان پناه و شماری دیگر استفاده کرد.

حاصل این همکاری اجرای ترانه های دلنشینی است که اتفاقاً از خیلی از آثار آن دوره رادیو استوارتر و برازنده  خواننده  عالی مقامی چون او بود.»

مسعود میثاقیان، عبدالله جهان‌پناه و حسینعلی وزیری‌تبار آهنگسازان این مجموعه هستند.

این اثر در دستگاه سه‌گاه، دستگاه همایون، آواز دشتی و آواز شوشتری است.

در بخش آوازی ابراهیم سرخوش(تار)، جواد معروفی (پیانو)، سیروس حدادی(فلوت) و محمود تاج‌بخش (ویلن) بنان را همراهی می‌کنند.

همچنین، «میکده‌ی آرزو»، «چشم آتشین»، «قصه‌ی شب» و «عاشق مشو» تصنیف‌های این آلبوم هستند.

«باد نوبهاری» نیز آلبوم دیگری از این هنرمند است که مجموعه‌ای از آوازها و تصنیف‌های غلامحسین بنان با آهنگ‌سازی جواد معروفی، مهدی مفتاح، علینقی وزیری، منوچهر لشکری و عبدالحسین شهنازی را در برمی‌گیرد.

این اثر هم در دستگاه همایون، دستگاه سه‌گاه، آواز دشتی، آواز ابوعطا و آواز شوشتری است.

«دلسوخته»، «از یادم نمی‌روی»، «ناامید»، «دور از وطن» و «باد نوبهاری» تصنیف‌های آلبوم هستند و در بخش آوازی جواد معروفی(پیانو)، مهدی مفتاح (ویلن) و منوچهر لشکری (ویلن) بنان را همراهی می‌کنند.

تصنیف «باد نوبهاری» از ساخته‌های عبدالحسین شهنازی است که روح‌الله خالقی آن را تنظیم کرده است.

اما آلبوم «رویای هستی» مجموعه‌ای از آوازها و تصنیف‌های غلامحسین بنان با آهنگسازی حسینعلی ملاح، ایرج محلوجی، منوچهر لشکری، مهدی مفتاح، محمود تاجبخش و ابراهیم منصوری است.

در دفترچه‌ی اثر به قلم شهرام آقایی‌پور می‌خوانیم: «تصنیف رؤیای هستی را نواب‌صفا با نگرشی فلسفی سروده و از اولین آثاری است که این نوع نگرش در آن وجود دارد. این اثر که از ساخته‌های حسینعلی ملاح است در سال‌های ۴۱-۴۲ به‌وسیله‌ی ارکستر شماره‌ یک رادیو اجرا شده و به تصریح همسر استاد بنان او بسیار این ترانه را دوست می‌داشت و در اواخر عمر با آن می‌گریست.»

این اثر در دستگاه سه‌گاه، دستگاه همایون، دستگاه شور، آواز اصفهان، آواز دشتی، آواز افشاری و آواز شوشتری اجرا شده است.

همچنین، «رؤیای هستی»، «جذبه‌ی ماه»، «آتش جاویدان»، «آشناسوز» و «پیام عاشق»تصنیف‌های این آلبوم هستند و در بخش آوازی حسینعلی‌ملاح(ویلن)، ابراهیم سرخوش (تار) و محمود تاجبخش (ویلن) بنان را همراهی می‌کنند.

این چهار آلبوم در قالب مجموعه «صدای بنان» توسط انتشارات «ماهور» منتشر شده‌اند.

کد خبر 235599
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز