همشهری آنلاین: وزیر نفت با بیان آمارهای تلخ ناشی از اقدامات دولت گذشته گفت؛ به اسم دادن یارانه دستگاه‌های بزرگ انرژی کشور مثل توانیر، شرکت پالایش و پخش نفت و شرکت گاز را نابود کردند.

زنگنه وزیر نفت

به گزارش ایسنا بیژن زنگنه در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش اظهار کرد: یک عده آدم که فهم عمیقی از این حوزه نداشتند به اسم دادن یارانه به مردم دستگاه‌های بزرگ انرژی همچون توانیر، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت گاز را با تخلفات صریح و مکرر از قانون، نابود کردند. شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیازمند مرمت فوری و اصلاح ساختار بودجه‌ای در لایحه بودجه سال آینده است.

وی با یادآوری اینکه آخرین باری که به شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی رفته در سال ١٣٧٦ برای معارفه آقایی، معاون وقت وزیر نفت در امور پالایش و پخش بوده است، گفت: از آن زمان تاکنون به این شرکت نیامدم زیرا من خیلی اهل تغییرات نبوده و اساسا به ثبات مدیریت اعتقاد دارم.

وزیر نفت با تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: این دو عید پیام های فراوانی همچون فداکاری و از خود گذشتگی برای ما دارند و ما بایستی از آنها درس بگیریم؛ امیدواریم بتوانیم از پیروان ابراهیم خلیل الله و حضرت علی (ع) به عنوان بارزترین نماینده امت اسلامی باشیم.

زنگنه با بیان اینکه مشکلاتی که در این چند ساله برای صنعت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران پیش آمده داستان غم انگیز و فاجعه آمیزی است، گفت: یک عده آدم که فهم عمیقی از این حوزه نداشتند، به خاطر اجرای اهدافی، دستگاه‌های بزرگ بخش انرژی کشور را در آستانه نابودی کامل رساندند، کار این افراد مثل کسی است که سوار بر یک آمبولانس برای رساندن مریض به مقصد در راه صدها نفر را زیر گرفته و کشته و هزاران دست و پا را شکسته است؛ این دوستان به اسم دادن یارانه به مردم دستگاه‌های بزرگ انرژی همچون توانیر، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت گاز را با تخلفات صریح و مکرر از قانون، نابود کردند.

وی افزود: ارزشمندترین چیزی که از شرکت پالایش و پخش مانده است نیروی انسانی آن است؛ زیرا هر چیز مادی که این شرکت داشت نابود کردند، آنها مکرر در مکرر این کار را با زیر پا گذاشتن قانون انجام داده اند.

وزیر نفت تاکید کرد: برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها خیلی چیزها را از دست دادیم، برای چه؟ که چه بشود؟ خدا را شکر که که خداوند جواب این دوستان را داد، چون بنیان این کار اشتباه و خراب بود و خداوند اجازه نمی‌دهد کار نادرست به ثمر برسد.

زنگنه گفت: در سال‌های اخیر برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها پول‌های زیادی بر خلاف قانون از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گرفته شد و متاسفانه چون چاره‌ای ندارند امسال هم این پول را از این شرکت می‌گیرند، اما سعی می‌کنیم این مشکل خارجی که مثل یک بختک عظیم روی گلو و سینه این شرکت قرار گرفته را از بین ببریم؛ اگر این مشکل برطرف شود وضعیت داخلی شرکت پالایش و پخش طوری است که می‌توان با همدلی و بدون تنش کارها را به جلو برد.

وزیر نفت با بیان اینکه من سر عهد خود هستم و تاکنون مدیران جدید صنعت نفت را از بدنه این صنعت انتخاب کرده‌ام، گفت: بنده در آینده نیز به این عهد وفادار خواهم بود.

وی با اشاره به اینکه ساختار بودجه‌ای شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی باید به سمت عقلانیت برود، گفت: وقتی عقل و تدبیر بر کارها حاکم نیست کار جلو نمی‌رود، در جریان هدفمندی یارانه‌ها پولی به زور از این شرکت گرفته شد و باعث شد بی‌اعتمادی و بی‌اعتنایی در این شرکت حکم فرما شود، نمی‌شود با سیستمی کار کرد که یک عده خود را برتر بدانند و آن عده به بقیه با زبان زور و توهین رفتار کنند، خدا را شکر این دوران تمام شد.

زنگنه تصریح کرد: ما باید در سال آینده که تنظیم بودجه خیلی اهمیت دارد تلاش کنیم تا بنیان‌های درستی در آن گذاشته شود و دیگر شاهد تکرار این موارد و اشتباهات نباشیم، البته این موضوع ممکن است چند سالی نیز طول بکشد.

 لزوم جلوگیری از صدمات ناشی از اجرای نادرست اصل ٤٤

به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی، وزیر نفت تصریح کرد: اجرای سیاست‌های اصل ٤٤ در صنعت پالایش و پخش کشور به صورت غلط و بدون آینده نگری صدمات جبران ناپذیری را به کشور وارد کرده است، ما نخستین کشوری نبودیم که که این سایست را در دنیا اجرا می‌کردیم بایستی با استفاده از فکر و تجربیات دیگران این کار را اجرا می‌کردیم.

وی با بیان این که در شرکت پالایش و پخش دیگر قرار نیست دولت هزینه پالایشگاه‌های جدید و بهینه سازی را پرداخت کند، گفت: قرار است به مرور زمان آزاد سازی قیمت‌های حامل‌های انرژی در ایران اجرا شود و نه به صورت یکباره، در آن زمان باید همکاری خود با بخش‌های خصوصی را برای ساخت پالایشگاه‌های جدید تعریف کنیم.

زنگنه با بیان این که روز به روز باید نقش حاکمیتی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افزایش و نقش توسعه‌ای کاهش یابد، گفت: هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه واگذاری و توسعه نقش حاکمیتی از همه شرکت‌ها جلوتر است.

 امسال، اوج مصرف سوخت است

وی با تاکید بر اینکه در سال آینده با راه‌اندازی فازهای جدید در پارس جنوبی و شروع مقداری واردات سوخت فشارها به پالایش و پخش برای تامین سوخت بخش حمل و نقل کم خواهد شد، گفت: امسال استثنایی‌ترین سال تاریخ کاری شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران است زیرا اوج حمل و نقل و مصرف سوخت مایع در سال جاری را خواهیم داشت.

زنگنه ادامه داد: امسال نزدیک به ٣٠ میلیون تن گازوئیل و مازوت به نیروگاه‌های کشور تحویل داده خواهد شد، زیرا نزدیک به ٣٦ میلیارد متر مکعب کمبود گاز در شبکه خواهیم داشت.

این مقام مسوول افزود: امسال ٤٨ درصد از سوخت نیروگاه‌های کشور را سوخت مایع تشکیل خواهد داد، درحالی که این موضوع در ٢٠ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، به طوری که رکورد مصرف سوخت مایع با ١٩ درصد در سال ١٣٧٨ بوده است.

وزیر نفت گفت: صنعت نفت به صورت مستقیم تاثیری بر زندگی مردم ندارد به جز گاز و سوخت مایع که در این میان نماد شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی جایگاه‌های سوخت است.

 لزوم راه اندازی جایگاه های کوچک سوخت

وزیر نفت اظهار کرد: در سه چهار سالی که در مدیریت هستیم باید تلاش کنیم ظاهر جایگاه‌های سوخت در کشور را تغییر دهیم، ایران این ادعا را دارد که ام القرای جهان اسلام است اما جایگاه‌های ما به این ادعا نمی‌خورد، بخشی از این مشکل قیمت سوخت است که باید اصلاح شود و بخشی دیگر به خاطر مسائلی همچون گرانی زمین است.

زنگنه گفت: در حال حاضر جایگاه‌های سوخت در ایران حتی از داشتن سرویس بهداشتی مطابق حداقل استاندارد محروم است و جز در مجموعه های که برای جهانگردی احداث شده این مسائل حل نشده باقی مانده است.

وی با بیان این که ١٦ سال است که در دنیا بر راه اندازی تک پمپ و پمپ سیار بنزین و گازوئیل در کنار خیابان‌ها تمرکز شده، گفت: این بار تمام تلاشم را خواهم کرد تا این نوع جایگاه‌ها را راه اندازی کنیم زیرا با توجه به تولید گازوئیل با کیفیت و مجوزهای دولت برای شماره‌گذاری خودروهای سواری دیزلی این نوع جایگاه‌ها می‌تواند کمک خوبی به بخش حمل و نقل کند و حداقل در کوتاه مدت می‌توان در چهار و پنج شهر بزرگ کشور اجرایی شود.

نامدار زنگنه با تاکید بر توسعه جایگاه‌های سی ان جی در کشور گفت: این موضوع بایستی در شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی جدی گرفته شود، ما هم اکنون به اندازه یک پالایشگاه ٤٠٠ هزار بشکه‌ای نفت در روز مصرف سی ان جی داریم و ما اگر این صنعت را توسعه دهیم بسیار به صرفه تر است.

 

کد خبر 235538
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار