همشهری آنلاین: شاید جالب ترین توصیف درباره نهمین امام شیعیان حضرت جواد (ع)، صفت «جوانترین امام» برای ایشان باشد. اهمیت این تعبیر و توصیف وقتی معلوم می شود که بدانیم جوان ترها عاشق الگوبرداری از شخصیت های محبوبشان هستند.

آن بزرگوار همانند دیگر امامان معصوم(ع) دارنده تمام کمالات و فضایل اخلاقی در مرتبه اعلی بوده و به رغم جوان بودن، آن چنان بر قلّه شکوهمند کمال و فضیلت قرار داشت که نه تنها دوستان و پیروانش او را ستوده اند، بلکه دشمنان کینه توز و سرسخت به مدح و ستایش آن گوهر نبوی پرداخته اند.

امام جواد (ع) در سیره عملی و شیوه رفتاری خود دستورالعمل های فردی، اجتماعی و تربیتی را به شیعیان آموزش داد و از این رهگذر موفق گردید که به رغم تهاجم عقیدتی و نیرنگ بازی های دو خلیفه ملعون عبّاسی، مکتب اهل بیت(ع) را به جهانیان معرفی کند.

رهنمودهای حکیمانه پیشوای نهم شیعیان در زمینه انسان سازی و سبک زندگی برگ زرّینی است که در این نوشتار با عنایت به تقارن با سالروز شهادت آن پیشوای جوان به بیان زینتها از دیدگاه آن امام همام خواهیم پرداخت.

حضرت در روایتی زیبا و نسبتا طولانی، زینت‌های سیزده گانه را اینگونه بیان می فرماید:

1-زینت فقر پاکدامنی است؛ 2-زینت بی نیازی شکر است؛ 3-زینت بلا و سختی صبراست؛ 4- زینت حسب و شرف، فروتنی است؛ 5-زینت سخن فصاحت است؛ 6-زینت روایت و حدیث،از برداشتن و حفظ آن است؛ 7-زینت علم تواضع است؛ 8-زینت عقل ،ادب است. 9-زینت کرامت و بزرگواری خوشرویی است؛ 10-زینت نیکوکاری منت نگذاشتن است؛ 11-زینت نماز ،خشوع و توجه قلبی است؛ 12-زینت قناعت ،انفاق بیش از وظیفه است؛ 13-زینت ورع ،ترک خواسته هاست.(کشف الغمه جلد 2 صفحه 347)

کسی نیست که طالب زیبایی و زینت نباشد.حداقل دوندگی های روزمره ما و تغییر مداوم دکوراسیون ها و دیزاین ها ی ما گواه بر این مدعاست. با این حال حس زیبایی طلبی و زینت طلبی مان ارضا نمی شود . دلیلش ساده است. چون فرمول زیبایی ها و زینت ها را اشتباه خواندیم و به کار بستیم. این روایت به درستی، فرمول‌های زیبایی شناختی سبک زندگی را به همه تشنگان حقیقت و معرفت می‌آموزد.

پاکدامنی هنگام فقر، شکر در وقت بی نیازی، صبر در برابر مصیبت و بلاها، فروتنی به واسطه حسب و شرف، فصیح و بلیغ سخن گفتن، از حفظ داشتن کلمات نورانی اهل بیت، تواضع علمی داشتن، ادب، خوشرویی هنگام تکریم دیگران، منت نگذاشتن هنگام نیکوکاری، توجه قلبی هنگام اقامه نماز، انفاق زیاد و کاهش تنوع طلبی ها و ترک خواسته ها کام تشنه زیبا طلبان و زینت دوستان را سیراب و زینت زندگی شان را افزون خواهد کرد.

..............

علی اکبرسبزیان

کد خبر 233939

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار