همشهری آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از بازپس گیری شکایات علیه خبرنگاران و برخی فعالین محیط زیست خبر داد.

معصومه ابتکار

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در همایش حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اظهارکرد: سازمان حفاظت محیط زیست در گذشته شکایت‌هایی را علیه برخی فعالین مدنی و خبرنگارهای منتقد داشته که رسما همه آن شکایت‌ها پس گرفته خواهد شد و سازمان حفاظت محیط زیست دیگر هرگز علیه هیچ فعال مدنی و خبرنگار فعال حوزه محیط زیست شکایت نخواهد کرد.

وی همچنین از اولین فراخوان ملی سازمان حفاظت محیط زیست به سازمان‌های مردم نهاد خبر داد و گفت:‌ از تمام NGO‌های فعال در عرصه‌های محیط زیست، منابع طبیعی و تنوع زیستی دعوت می‌کنیم که گزارشی از وضعیت محیط زیست کشور برای ارائه در گزارش 100 روزه دولت به سازمان محیط زیست بدهند.

وی ادامه داد: NGO‌ها می‌توانند بر اساس فرمی که بر روی پورتال سازمان محیط زیست قرار می‌گیرد نظرات خود را به شکل خلاصه ارسال کرده و با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کنند که امیدواریم این اقدام اولین گام در همکاری‌های بعدی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم از تلاش‌های سازمان‌های مردم نهاد به شکلی شایسته تقدیر کنیم، افزود: همچنین امید داریم که این تلاش‌ها توسعه پیدا کرده و حفاظت از محیط زیست را نهادینه کند؛ چرا که برای خروج از شرایط کنونی زیست محیطی کشور باید از سازمان‌های مردم نهادی استمداد بگیریم که با تمام وجود در همه دوران‌ها و فراز و نشیب‌هایی که محیط زیست داشته است در این زمینه تلاش کرده‌اند و امیدواریم که این دوره دوره بهتری برای نهادهای مدنی باشد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به خدمات محیط بانان در عرصه‌های محیط زیست کشور اظهار کرد: این محیط بانان هستند که با مردم مرتبط بوده و در پیاده کردن طرح‌ها و گرفتن بازخوردها و کمک به اصلاح روشها بیشترین نقش را دارند.

وی ادامه داد: همچنین پیشنهاد می‌کنم که یک آسیب شناسی داشته باشیم تا ببینیم طی این سالها کجای کار را ندیده گرفته‌ایم و برنامه‌های آینده را بر اساس همین آسیب شناسی بازنگری و تقویت کنیم تا بتوانیم شاخصی را تعریف کرده و با مشخص کردن تکالیف و سهم هر بخش برای دستیابی به اهداف خود حرکت کنیم.

ابتکار در خاتمه از سازمان‌های بین المللی، ایرانیان خارج از کشور و متخصصین غیر ایرانی که در زمینه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تا کنون کمک‌های بسیاری کرده‌اند دعوت کرد که همکاری خود را ادامه و گسترش دهند، چرا که حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بدون همکاری بین المللی میسر نخواهد شد.

کد خبر 233815
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها