همشهری آنلاین: رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه تعیین کف و سقف نرخ ارز در شان مسئولان نظام نیست، گفت: اقتصاد دستوری در هیچ حوزه‌ای قابل قبول نیست و نباید حداقل و حداکثر نرخ دلار را دستوری تعیین کرد.

ایرنا نوشت: یحیی آل اسحاق روز سه شنبه در سی و چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه، ابهامات ایجاد شده ناشی از اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی در باره نرخ ارز رفع شود، افزود: نمی توان برای نرخ ارز کفی را تعیین و بر مبنای آن دستوری داد.

وی در عین حال این موضوع را نیز یادآور شد که برای فعالان اقتصادی اعم از صادرکننده و وارد کننده در درجه نخست ثبات ارز از اهمیت بالایی برخوردار است و گرانی و ارزانی آن موضوعی ثانوی است.

رییس اتاق تهران اظهارات مطرح شده به نقل از رییس کل بانک مرکزی در باره نرخ ارز را سوء برداشت عنوان کرد و گفت: با توجه به نقش کلیدی ارز، به طور حتم برای دولت و تیم اقتصادی نیز بازار عرضه و تقاضا از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی این احتمال را داد که اظهارات ولی الله سیف به دلیل انتظارات روانی و جلوگیری از شوک در بازار ارز بوده است، افزود: از مسئولان انتظار می رود تا قوانین و قواعد اقتصادی همچون بازار عرضه و تقاضا را در نظر بگیرند.

آل اسحاق در بخش دیگری از سخنان خود در جمع فعالان بخش خصوصی اتاق تهران از برنامه سفر اخیر حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری به نیویورک به عنوان رویکردی مدبرانه یاد کرد و افزود: دستاوردهای این سفر در چارچوب ارزش های نظام، تدبیر و نگاه واقع گرایانه به مسائل جهانی بود و امیدهایی را در داخل و خارج ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه، این سفر تغییر جدی در مسائل و تعامل ایران با جهان بر جای خواهد گذاشت، ادامه داد: امید است با پشتیبانی هایی که لازمه تداوم آثار این سفر است، برکات آن در چارچوب نظام و مصلحت کشور به وضوح آشکار شود.

رییس اتاق تهران تصریح کرد: سفر رییس جمهوری به نیویورک در چارچوب دولت تدبیر و امید قابل تقدیر است و انتظار می رود که مجموع کل کشور از این حرکت سازنده حمایت کند.

کد خبر 233343

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان