جمعه ۵ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: هواپیمای بدون سرنشین رزمی ایرانی شاهد ۱۲۹ مهر سال ۱۳۹۲ عملیاتی شد و به تولید انبوه رسید.

شاهد ۱۲۹

طراحی و ساخت این نوع پرنده تا این زمان در انحصار آمریکا بود اما ایران نیز با تلاش متخصصان نیروی هوافضای سپاه، از فناوری ساخت این نوع پهپاد قدرتمند برخوردار شد.

شاهد ۱۲۹

این پهپاد جنگنده که از فناوری بومی و کاملاً ایرانی برخوردار است می‌تواند سربازی قدرتمند برای دفاع از مرزهای آبی، خاکی و هوایی ایران اسلامی باشد.

" شاهد ۱۲۹ " توانایی حمل همزمان ۸ بمب یا موشک هوشمند سدید، ساخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را دارد و برای اهداف ثابت و متحرک طراحی شده است.

دقت در هدف‌گیری با شعاع عملیاتی هزار و ۷۰۰ کیلومتر و ۲۴ ساعت مداومت پروازی با یک بار سوختگیری از ویژگی‌های این هواپیمای بدون سرنشین رزمی ایرانی است و هر فرودگاهی می‌تواند محل نشست و برخاست شاهد ۱۲۹ باشد.

سقف پروازی این پهپاد ۲۴ هزار پاست که با ایستگاه‌های کنترل قابل حمل زمینی در ارتباط بوده و می‌تواند با هزینه بسیار پایین دفاع از میهن را بدست گیرد.

از آنجا که هزینه هر ساعت پرواز برای جنگنده های رزمی ۱۰ هزار دلار است این پهپاد می تواند با هزینه ۱۰۰ هزار تومانی در هر ساعت بر آسمان ایران بدرخشد.

شاهد ۱۲۹

" شاهد ۱۲۹ " قدرت مراقبت از شعاع ۲۰۰ کیلومتری خود را دارد و می‌توان از این پرنده بدون سرنشین در مقابله با اشرار و تروریست‌ها، کشف و شناسایی در مرزهای آبی و خاکی، مسائل زیست محیطی، نقشه‌برداری و تهیه عکس‌های هوایی نیز استفاده کرد.

کد خبر 232692

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار