همشهری آنلاین: وزیر ارشاد در اختتامیه جشنواره امام رضا (ع) این جشنواره را یکی از ابزارهای دیپلماسی فرهنگی دانسته و بر حمایت وزارتخانه متبوعش از این حرکت فرهنگی تاکید کرد.

وزیر ارشاد

به گزارش مهر، آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد برگزار شد.

آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) شامگاه دوشنبه 25 شهریورماه با تقدیر از فعالان فرهنگی و هنری در ترویج فرهنگ رضوی در شهر مشهد به کار خود پایان داد.

در ابتدای این مراسم مناجات خوانی در مدح حضرت امام رضا (ع) و صلوات خاص این حضرت اجرا شد.

سید جواد جعفری دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در ادامه مراسم با اشاره به این که امام رضا (ع) بزرگترین سرمایه فرهنگی کشورمان است، گفت: بدون شک بهره‌گیری از عظیم ترین سرمایه فرهنگی یعنی نام امام رضا (ع) به عنوان تنها امام شیعیان که در ایران به خاک سپرده شده است، اصلی‌ترین انگیزه برای برگزاری یازدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) شد.

مدیرعامل بنیاد ملی امام رضا (ع) در ادامه متذکر شد: به اعتقاد من جشنواره بین المللی امام رضا (ع) فرصتی فراهم کرد تا ظرفیت های جدید در عرصه فرهنگ رضوی ظهور و بروز پیدا کند.

مشارکت گسترده هنرمندان، اصحاب فکر و اندیشه در تولید آثار فر هنگی هنری و سینمایی برگرفته از فرهنگ و مفاهیم رضوی از دیگر دستاوردهای جشنواره بین المللی رضا (ع) بود.

پس از پایان صحبت های جعفری دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع)، مراسم مناجات خوانی امام رضا (ع) از سوی "کریم خانی" یکی از مناجات‌خوان‌های معروف امام رضا (ع) برگزار شد و پس از آن استاندار خراسان صحبت هایی را درباره میزبانی این جشنواره در شهر مقدس مشهد بیان کرد.

احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وظیفه مهم این جشنواره گفت: جشنواره امام رضا (ع) در یازدهمین سال از برگزاری خود باید فرهنگ امامت را در جهت اشاعه ابعاد مختلف زندگی و سیره امام رضا (ع) را در جهان گسترش دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه صحبت های خود با اشاره به وظایف جشنواره در قبال گسترش مفاهیم رضوی گفت: یکی از وظایف جشنواره امام رضا (ع) در طراحی موضوع، ترسیم محتوا بر اساس معرفی جایگاه امام رضا (ع) است از همین رو کمیسیون فرهنگی این آمادگی را دارد تا در راستای برنامه های اهل بیت قیام کند و به کمک جشنواره امام رضا (ع) بشتابد.

پس از تقدیر از فعالان حوزه فرهنگ و هنر در گسترش مفاهیم رضوی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تربیت شاعران و هنرمندان در شهر مقدس مشهد گفت: هزاران نویسنده، شاعر و هنرمند در جوار امام رضا (ع) و در سایه جشنواره بین المللی این حضرت بالیده اند.

در واقع جشنواره رضوی همواره کانون وحدت و وفاق همه مذاهب بوده است و خوشبختانه شاهد هستیم که تمام مذاهب دینی همه در سایه امام رضا (ع) دست در دست یکدیگر داده و به عشق آن حضرت با یکدیگر یکی شده اند.

جنتی تصریح کرد: جشنواره بین المللی امام رضا (ع) کمک می‌کند تا فرهنگ ایرانی در سایه معارف امام رضا (ع)، همبستگی و وحدت به بار بنشیند و این رمز موفقیت فرهنگ رضوی است.

وی در ادامه گفت: به اعتقاد من جشنواره بین المللی امام رضا (ع) نهال کوچکی بود که پس از 11 سال به درختی تنومند تبدیل شده است و از مهمترین برکات این جشنواره جمع شدن اصحاب تفکر و اندیشه حول محور فرهنگ رضوی است.

جشنواره بین المللی امام رضا (ع) به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی و هنری یکی از بارزترین ابعاد دیپلماسی فرهنگی است.

وزیر ارشاد دولت یازدهم در ادامه افزود: خلق آثار هنری با بهره گیری از برکات ولادت فرخنده امام رضا (ع) از شگفتی های این جشنواره است و تردیدی نیست جشنواره ای موفق در ابعاد وسیع با حمایت مخاطب بدرخشد.

کد خبر 231341
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز