مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان انگلیسی موفق به شناسایی ۱۲ سیارک نزدیک به زمین شدند که با فناوری موشکی موجود قابل دستیابی و شکار خواهد بود

۱۲ سیارک قابل شکار با فناوری موشکی

به گزارش ایسنا، سیارک‌ها از لحاظ نظری در میان ساده‌ترین اجرام آسمانی برای انجام مطالعات محسوب می‌شوند و بررسی آنها می‌تواند سرنخ‌هایی از نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی ارائه کند.

همچنین منحرف کردن سیارک‌های بالقوه خطرناک که می‌توانند زمین و ساکنان آن را مورد تهدید قرار دهند، از دیگر تلاش‌های چند دهه اخیر محققان محسوب می‌شود.

ده‌ها سیارک نزدیک به زمین وجود دارند که به راحتی قابل شکار و مطالعه هستند. ناسا طرح بلند پروازانه‌ای برای شکار یک سیارک و نزدیک کردن آن به ماه برای بررسی ویژگی‌های آن ارائه کرده است.

چارلز بولدن مدیر ناسا، طرحی را برای شناسایی، شکار و تغییر مکان یک سیارک و ارسال انسان برای بررسی آن تا سال 2025 میلادی اعلام کرد؛ پرتاب فضاپیما به سمت سیارک 101955Bennu در سال 2016 میلادی و جمع آوری و بازگرداندن نمونه به زمین از دیگر برنامه‌های ناسا در این زمینه محسوب می‌شود.

دو شرکت خصوصی Deep Space Industries و Planetary Resources نیز برنامه‌های خود را برای استخراج منابع معدنی سیارک‌ها شامل فلزات گرانبها از جمله طلا و پلاتین، آب و دیگر فلزات اعلام کرده‌اند.

محققان دانشگاه استراتکلاید در گلاسگو به تازگی 12 سیارک را شناسایی کرده‌اند که احتمالا با فناوری‌های موجود قابل شکار و بررسی هستند.

این اجرام قابل بازیابی (EROs) مجموعه‌ای از 10 هزار سیارک و دنباله دار شناخته شده هستند که از کنار زمین عبور می‌کنند.

به گفته محققان، این اجرام آسمانی می‌توانند از مدارهای دوار به دور خورشید قابل دسترس به مناطق اطراف زمین منتقل شوند.

در پروژه شکار سیارک‌ها، سوخت موشک برای تغییر شهاب سنگ فضایی مانند 2006RH120 به پهنای چهار متر و منحرف کردن آن به داخل مدار اطراف یک نقطه پایدار گرانشی در نزدیکی زمین، کافی خواهد بود.

کد خبر 227924
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار