همشهری آنلاین: وزیر نفت با بیان اینکه در تراز گازی مشکل داریم گفت: تلاش وزارت نفت بر این است که فازهای پارس جنوبی که پیشرفت بالایی دارند چه میادین دریایی و چه میادینی که در خشکی واقع شده‌اند را تکمیل و در نزدیکترین زمان وارد مدار کند، چراکه امروز با توجه به کمبود تولید گاز، کشور به این میادین مشترک نیاز اساسی و مبرم دارد.

بیژن نامدار زنگنه  با اشاره به برنامه‌های خود در وزارت نفت برای تسریع در بهره برداری از میادین مشترک نفت و گاز در پارس جنوبی، گفت: تمرکز در توسعه و بهره برداری از میادین مشترک پارس جنوبی در صدر برنامه‌های وزارت نفت قرار دارد.

وزیر نفت که با خبرگزاری خانه ملت گفتگو کرده است با بیان اینکه برخی فازهای پارس جنوبی پیشرفت فیزیکی قابل توجهی داشته‌اند، افزود: تلاش وزارت نفت بر این است که فازهای تکمیل شده پارس جنوبی، چه میادین دریایی و چه میادینی که در خشکی واقع شده‌اند را وارد مدار کند، چراکه امروز با توجه به کمبود منابع گاز، کشور به این میادین مشترک نیاز اساسی و مبرم دارد.

وی با اشاره به لایه نفتی پارس جنوبی تصریح کرد: بهره برداری و توسعه لایه نفتی پارس جنوبی و همچنین پروژه آزادگان، جزو برنامه‌های میان مدت وزارت نفت است.

وی با یادآوری اینکه در بخش افزایش تولید گاز طبیعی هم تمرکز بر روی توسعه میادین مشترک و به ویژه پارس جنوبی است، اظهار داشت: از این رو با پیگیری فازهایی با پیشرفت بالای فیزیکی پارس جنوبی باید تا پایان سالجاری امکان افزایش برداشت گاز از این میدان مشترک فراهم شود.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که برنامه وزارت نفت برای رسیدن ایران به کرسی دبیرکلی اوپک چیست، خاطر نشان کرد: بدون شک با تعامل میان اعضای اوپک می‌توان به کرسی دبیرکلی نزدیک شد، اما آنچه که بیش از این مهم خواهد بود، تامین منافع ملی کشور در سازمان کشورهای صادر کننده نفت است.

وی با اشاره به احیای ظرفیت تولید نفت خام و گاز طبیعی تصریح کرد: افزایش ظرفیت تولید نفت ایران منجر به افزایش قدرت چانه‌زنی در مجامع بین‌المللی و اوپک خواهد شد و از این رو باید در کوتاه ترین زمان ظرفیت تولید نفت با استفاده از روش‌های صیانتی به بیش از چهار میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

وزیر نفت در خصوص عبور از تحریم‌ها با دیپلماسی نفتی گفت: تحریم موضوعی نیست که تنها در حوزه نفت باشد بلکه از مجموعه موضوعاتی است که باید تدابیر لازم در بخش های مختلف کشور از سوی رئیس جمهور بویژه در حوزه سیاست خارجی صورت گیرد.

کد خبر 227625

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار