همشهری آنلاین: طی هفته‌های اخیر و به دنبال حذف هزینه‌های مربوط به جابه‌جایی، تعرفه مکالمات همراه اول دستخوش تغییراتی شده و گفته می‌شود به طور میانگین تماس‌های شهری حدود ۱۱ درصد افزایش قیمت خواهند داشت.

تلفن همراه

به گزارش خبرنگار ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکسان‌سازی تعرفه مکالمه و حذف هزینه‌های مربوط به جابه‌جایی تکلیفی بود که توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برعهده اپراتور اول کشور قرار گرفت تا با حذف این هزینه‌ها، اپراتور اول هم پس از تاخیری چندساله همانند اپراتورهای دیگر شده و دارای هزینه‌های یکسان باشد.

اما این طرح که لزوم اجرای آن از مدت‌ها قبل اعلام شده بود از 15 مرداد ماه در حالی عملیاتی شد که همچنان سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول مشمول تعرفه‌های جدید نشده‌اند و در مورد سیم کارت‌های دائمی هم تعرفه‌ها تنها چند ساعت مانده به اعمال تعرفه‌های جدید اعلام شد.

در این میان اگرچه مسوولان و اعضای هیات مدیره همراه اول بر این نکته تاکید دارند که با تغییرات صورت گرفته تغییر چندانی در هزینه‌های کاربران ایجاد نشده و حتی عده‌ای ممکن است با کاهش هزینه هم مواجه شوند اما براساس آمارهای ارائه شده از سوی مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار، با اجرای همسان سازی تعرفه تماس ها، به طور میانگین تماس های درون شهری که حجم قابل توجهی از مکالمات را تشکیل می دهند 11 درصد رشد را تجربه خواهد کرد.البته در عین حال گفته می شود تعرفه تماس های بین شهری هم از این پس 27 درصد کاهش را تجربه خواهد کرد.

وحید صدوقی - مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار- در این باره معتقد است: تغییر در تعرفه‌های همراه اول پس از 10 سال رخ داده و اکنون شرایطی ایجاد شده که مشترکان می‌توانند با نرخی ثابت تماس بگیرند که این نرخ تقریبا 12 درصد از نرخ موثر قبلی بیشتر است.

البته این نکته هم نباید ناگفته بماند که همچنان تعرفه‌های کاربران همراه اول اعتباری پس از فلت سازی شبکه در حال ابهام قرار دارد و به گفته مدیران مختلف قرار است در آینده‌ای نه چندان دور اعلام شود.

صدوقی در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره رقم پیشنهادی همراه اول برای این موضوع گفت: بررسی‌های مختلف صورت گرفته که ترجیح می‌دهیم تا پیش از نهایی شدن درباره آن صحبت نکنیم اما به هر صورت برای تعرفه سیم کارت های اعتباری از کاهش تا افزایش قیمت محتمل است.

وی همچنین عنوان کرد: سقف مجوز رگولاتوری برای تلفن‌های اعتباری 927 ریال است که بین 618 ریال تا 927 ریال قرار بر آن است که رقمی نهایی شود.

صدوقی در عین حال کاهش قیمت مکالمات همراه اول اعتباری را دور از ذهن ندانسته و از احتمال کاهش این تعرفه‌ها خبر داد.

نکته جالب دیگر آن که به گفته صدوقی از زمان تغییر تعرفه‌های همراه اول دائمی، تقاضا برای خرید سیم کارت‌های دائمی همراه اول افزایش یافته که این موضوع نشان از استقبال کاربران دارد چرا که افرادی مانند دانشجویان و یا سربازان که به شهرهای دیگر رفت و آمد دارند اکنون هزینه کمتری خواهند داشت.

کد خبر 227059
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز