همشهری آنلاین: در این مطلب به چند ماده‌ی غذایی اشاره می‌کنیم که جایی در سبد پیک‌نیک آخر هفته‌ی مخصوص روزهای گرم ندارد.

هنگام رفتن به پیک نیک این مواد غذایی را با خود نبرید

تابستان است و وقت گشت و گذار. هیچ‌چیز هم مانند پیک‌نیک دسته‌جمعی آخر هفته لذت‌بخش نیست.

حالا که مدارس تعطیل است می‌توانید با خیال راحت دست خانم بچه‌ها را بگیرید و به دل طبیعت بزنید.

البته خودتان بهتر می‌دانید که هوا گرم است و اگر اصولی را رعایت نکنید احتمال دارد در همین پیک‌نیک‌ها خدای ناکرده مشکلی برای خودتان یا بچه‌ها پیش بیاید. برای همین لازم است موقعی که سبد گردشتان را آماده می‌کنید حواستان به غذاهایی که می‌برید باشد.

مواد غذایی که نباید همراه خود ببرید عبارتند از:

نوشیدنی‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار حاوی میزان زیادی قند هستند و اگر یک لحظه حواستان نباشد و بریزند لباس، زیرانداز و کلا همه‌ی وسایلتان را نوچ و به اصطلاح «چسبونک» می‌کنند. علاوه بر این گرما روی این نوشیدنی‌ها اثر می‌گذارد و باعث می‌شود گاز آن‌ها از بین برود و یا اینکه بدتر! باعث می‌شود به یک باره محتویات بطری فواره کند.

مساله‌ی دیگر پشه‌ها هستند. این حشرات سمج همیشه دور و بر مواد غذایی شیرین پرسه می‌زنند و البته بچه‌ها هم از نیش آن‌ها در امان نمی‌مانند. برای همین بهتر است از بردن نوشابه‌های گازدار بپرهیزید. چند بطری آب هم سالم تر است و هم این مشکلات را ندارد.

مواد غذایی شکلاتی

فقط یک لحظه بچه‌ای‌ را که یک دسر یا کیک یا حتی یک تخته شکلات خورده است را تصور کنید. غیر از تصویر یک صورت و دو دست کوچک شکلاتی کثیف چه چیز دیگری در ذهنتان نقش می‌بندد؟! البته موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. این بچه‌ی نازنین دست‌هایش را به همه جا از جمله زیرانداز و وسایلتان می‌مالد. احتمالا نمی‌خواهید تمام وقتتان را به شستشوی لکه‌های چسبناک شکلات صرف کنید. توجه داشته باشید که دسرهای شکلاتی در گرما فوراً آب می‌شوند و همه جا را چسبناک و نوچ می‌کنند. یک کیک خانگی که با انواع میوه‌های تازه تزیین شده است بهترین جایگزین کیک‌ها و دسرهای شکلاتی است.

سسسس‌ها و چاشنی‌های داخل بطری‌های شیشه‌ای‌

با وجود اینکه خیلی ساده است شیشه‌ی سس را از یخچال خارج کرده و داخل سبد بگذارید اما بهتر است این کار را نکنید چون اولا بارتان را سنگین می‌کنند و ثانیاً اینکه خیلی زود گرم می‌شوند. بهتر است به تعداد افراد سس‌های کوچک یک نفره با خود ببرید. چون هم وزنی ندارد و هم نیازی نیست در یخچال نگهداری شوند.

سالاد الویه، سالاد ماکارونی و غیره

زمانی که با سیب‌زمینی، تن ماهی یا مرغ سالاد درست می‌کنید و یک شیشه سس مایونز هم داخل آن خالی می‌کنید برای نگهداری‌اش به دمای 4.4 درجه‌ی سلسیوس نیاز دارید. در غیر این صورت سالادتان خراب می‌شود و شما هم که نمی‌خواهید مسموم شوید. بعضی‌ها ابتکار به خرج می‌دهند و زیر ظرف سالاد یخ می‌گذارند. اما بهتر است ریسک نکنید. یا از بردن چنین غذاهایی که با سس مایونز درست می‌شوند بپرهیزید و یا این که به جای سس مایونز از روغن زیتون و سرکه استفاده کنید.

چاقوهای بزرگ

از بردن چاقوهای بزرگ و تیز مخصوص گوشت و غیره بپرهیزید. سفره‌های یک بار مصرف و غیره هیزم نیستند که نیازی به بریدن داشته باشند. اگر لازم است گوشتی خرد کنید بهتر است کارتان را در منزل انجام داده و از بردن چاقوهای بزرگ به پیک‌نیک بپرهیزید.

مواد غذایی سرخ‌شده

خوردن مواد غذایی سرخ‌شده مانند مرغ سرخ‌شده و غیره دست‌های شما و بچه‌ها را کثیف می‌کند برای همین هم لازم است مدام دستمال کاغذی استفاده کنید. این کار هم باعث تولید زباله‌ی بیشتری می‌شود.

میوه‌هایی که پوست نازک دارندهلو

میوه‌هایی مانند هلو که پوست نازکی دارند در مسافت‌های طولانی له شده و در اثر گرما خیلی زود خراب می‌شوند. بهتر است برای پیک‌نیک از میوه‌هایی مانند سیب، خیار، پرتقال و غیره استفاده کرده و در جابجایی آن‌هانیز کمی دقت کنید.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ در اثر گرما زود فاسد می‌شود. کلاً سعی کنید از بردن تخم‌مرغ و حتی غذاهایی که حاوی تخم‌مرغ هستند بپرهیزید. چون امکان اینکه بچه‌ها یا خودتان دچار مسمومیت غذایی شوید بالا می‌رود.

سالاد کلم حاوی خامه و سس

این قبیل سالادهای سبزیجات سرد نیز درست مانند سالاد الویه یا سالاد ماکارونی حاوی سس مایونز و خامه هستند. متأسفانه گرمای تابستان این قبیل سالادها را زود خراب می‌کند و مصرفشان باعث مسمومیت غذایی می‌شود. اگر نمی‌توانید از سالاد خنک کلمتان بگذرید بهتر است به جای سس مایونز از روغن کنجد و سرکه سیب استفاده کنید.

منبع: تبیان

کد خبر 226825
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی