یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۵:۵۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: هویت زنی که در تابلوی مشهور لبخند مونالیزای داوینچی تبسمی شاهانه به لب داشته و به نقطه‌ای خیره شده تا مدتها به عنوان جراردینی دل جیوکوندو همسر تاجر مشهور ابریشم در ایتالیا شناسایی شده‌بود.

براساس گزارش فاکس‌نیوز، انتشار رمان رمز داوینچی اثر دان براون باعث شد محققان به این فکر بیافتند که بررسی باستان شناسانه‌ای هویت مدل مونالیزا ارزشمند خواهد بود.

آخرین تلاش برای شناسایی هویت واقعی این زن سال گذشته آغاز شد، زمانی که سیلویو وینچنتی مسئول کمیته ملی ارزشگذاری تاریخی، فرهنگی و زیست‌محیطی موفق به کشف چندین اسکلت در بنای صومعه‌ای در فلورانس شد و اعلام کرد یکی از این اسکلت‌ها می‌تواند به مدل تابلوی مونالیزا که در سال 1504 توسط داوینچی خلق شده اختصاص داشته باشد.

برای تشخیص مونالیزای اصلی از دیگر اسکلت‌ها قرار است مقبره خانوادگی دل جیوکوندو باز شود تا با تطبیق دادن DNA اجساد با یکدیگر رابطه فامیلی این دو مشخص شود. به گفته وینچنتی درحال حاضر برروی سه اسکلت از هشت اسکلت کشف شده آزمایش‌های کربن 14 انجام گرفته است تا قدمت دقیق اسکلت‌ها مشخص شود تا در نهایت اسکلتی که قرار است مورد تست DNA قرار گیرد مشخص شود.

مشخص کردن هویت واقعی مدل مونالیزا از سال 2007 و پس از اینکه کتابی هویت او را به قوم دل جیوکوندو نسبت داد آغاز شده‌است که برخی از تاریخ‌دانان نیز با این موضوع اعلام موافقت کرده‌اند زیرا به گفته محققان پس از 1500 میلادی تنها دو زن در این صومعه به نام‌های مونالیزا جراردینی و مارا دل‌ریکو دفن شده‌اند.

کد خبر 226506
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها