دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۸۵ - ۱۶:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: همزمان با هشتادمین سال زندگی فیدل کاسترو ترجمه یکی از معروفترین زندگینامه های او در دو هزار صفحه به زبان آلمانی منتشر شده است.

خسرو ناقد ، فرهنگ پژوه و مترجم ایرانی مقیم آلمان ضمن اعلام این خبر به همشهری آْنلاین درباره ویژگیهای نویسنده این کتاب گفت : نویسنده کتاب  نوربرتو فوئنتس است.

 او گزارشگر و نویسنده‌ای است که بیش از چهل سال در کنار فیدل کاسترو زندگی کرده و رازدار محرمانه‌ترین رویدادهای تاریخ کوبا و زندگی خصوصی فیدل بوده و شاید تنها کسی باشد که توانسته است در هزارتوی پیچیده‌ی شخصیت فیدل کاسترو راهی بگشاید.

فوئنتس که روزگاری در مقام سفیر کوبا انجام وظیفه می‌کرد، به‌تازگی زندگینامه‌ای نوشته است به‌اسپانیولی در دو هزار صفحه از زبان فیدل. او معتقد است که اگر فیدل کاسترو خود زندگینامه و شرح رویداد های تاریخی انقلاب کوبا را می نوشت، نمی‌توانست گسترده‌تر و دقیق‌تر از آنچه او نوشته است بنویسد.

 گرچه خود اذعان دارد که "داستان واقعی زندگی فیدل کاسترو در محدوده‌ای پنهان است که کسی را راهی بدان نیست و تحت محافظت و کنترل کامل قرار دارد: در مغز فیدل".

با این همه  فوئنتس عنوان "زندگینامه خودنوشت فیدل کاسترو" را برای کتابش برگزیده است. فوئنتس اما با نگاهی انتفادی به‌تاریخ کوبا و زندگی کاسترو می‌نگرد؛ و چون گابریل گارسیا مارکز، رفیق شفیق کاسترو، تنها زبان به‌تحسین و تمجید نیک و بد رفتار و گفتار کاسترو نمی‌گشاید..

ناقد معتقد است:  فیدلی که فوئنتس پس از چهل سال همنشینی و همصحبتی با او به‌تصویر کشیده است، تفاوتی اساسی با "فیدل ِ مارکز" دارد که گهگاه ایامی خوش با او در هاوانا می‌گذراند و هنوز شیفته‌ی جذابیت شخصیت و سحر کلام اوست.

 به‌هر حال، برای کسانی که تمایل به‌شناخت شخصیت کاسترو و آشنایی با تاریخ پُرماجرای کوبا دارند خواندن کتاب زندگینامه فیدل کاسترو به‌قلم نوربرتو فوئنتس اجتناب‌ناپذیر است.

این کتاب جز به‌زبان اصلی، تا کنون فقط به زبان آلمانی ترجمه و اکنون در هشتادمین سالگرد تولد فیدل کاسترو منتشر شده است.

کد خبر 2265

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار