همشهری آنلاین: برخی محققان بر این تصور هستند که دلفین‌ها می‌توانند با استفاده از فراصوت، جنین درون رحم زنان باردار را مشاهده کنند.

dolphin

دلفین‌ها در محیط خود به انتشار صدا پرداخته و به پژواک آن گوش می‌دهند. این فرآیند به آنها در شناسایی شکل و موقعیت اجسام کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، پزشکان از یک شیوه مشابه برای تصویربرداری از کودک انسان استفاده می‌کنند. هر دو فرآیند از فراصوت بهره برده که شامل پالس‌های زیر صدای بالاتر از طیف قابل شنود برای انسان است.

بر اساس گزارش‌های محققان، دلفین‌ها به زنان باردار علاقمند هستند. این پستانداران به سوی زنان باردار شنا کرده و در نزدیکی شکم آنها از خود صدا تولید می‌کنند. این صداها شامل انعکاس صدای بسیار متمرکز هستند.

دلفین‌ها در زمان توجه به چیزی یا تحریک دلفین‌های دیگر، پوزه‌شان را بر روی پوست قرار داده و صدایی شبیه جیرجیر در تولید می‌کنند.

برای مثال زمانی که یک دلفین با آموزشگر زن خود پیش و پس از بارداری وی شنا می‌کرد، احتمالا می‌توانست تفاوت را در نمایه انعکاس صدا یا الگوی صداهای بازگشتی از شکم این زن احساس کند. این حیوانات ممکن است حتی از قابلیت شناسایی ضربان قلب جنین در شکم مادران برخوردار باشند.

این در حالی است که همه این‌ها فقط در حد گمانه‌زنی است.
حداقل یک پژوهش نشان داده که دلفین‌ها می‌توانند شکل اجسام را از پشت یک مانع کدر مانند جعبه درک کنند. بر این اساس دانشمندان امکان برخورداری این موجودات از قابلیت تمایز انسان‌های باردار یا غیرباردار را منطقی دانسته‌اند.
به گفته محققان، اگرچه آب بهترین رسانا برای فراصوت بوده اما دلفین‌ها ممکن است ندانند آنچه درون شکم یک زن باردار می‌بینند در واقع یک انسان دیگر است.

با توجه به این گمانه‌ها، کاملا امکان‌پذیر است که دلفین‌ها بتوانند بارداری همنوعان خود را تشخیص دهند. در حقیقت پیش از این دیده شده که این موجودات به سمت دلفین‌های باردار رفته و صدا تولید کرده‌اند.

دلفین‌ها از انعکس صدا برای اهداف مختلف از برقراری ارتباط در گروه گرفته تا تربیت فرزندانشان استفاده می‌کنند.

این موجودات با برخورداری از قابلیت انعکاس صدا به دنیا نیامده بلکه آنرا به مرور زمان فرامی‌گیرند. برای مثال بچه دلفین‌ها پیش از یادگیری تولید صداهای پیچیده صداهای نامفهوم ایجاد می‌کنند.

کد خبر 222983

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار